Lidé mobilizovaní do války s Ukrajinou jsou nuceni si koupit téměř vše, od kalhot a bot až po neprůstřelné vesty a přístroje na noční vidění. Mnohé z toho ruská armáda měla, ale záhadně to zmizelo ještě před válkou. Záhada to vlastně není, roky se ze skladů kradlo. Jak bylo rozkrádání rozsáhlé, se dá zjistit i z otevřených ruských zdrojů.
„Není mi jasné, kam se podělo půldruhého milionu souprav, které byly uloženy na náborových místech,“ ptá se generálporučík v záloze a poslanec Státní dumy Andrej Gurulev. BBC našla částečnou odpověď na jeho otázku v soudních rozhodnutích: zatímco Vladimir Putin připravoval invazi na Ukrajinu, ruská armáda po léta vykrádala své vlastní sklady, a někdy majetek kradla a odvážela i nákladními auty.
V polovině července zasedal na ostrově Iturup na Kurilských ostrovech vojenský soud Kurilské posádky. Dmitrij Gorin, vedoucí oděvní služby týlu místní vojenské jednotky, byl souzen za padělání faktur. Papírově vydával oblečení vojákům, ale ti nedostali nic. Gorin soudu řekl, že majetek ve skladu chátral kvůli nevhodným skladovacím podmínkám. Prý se bál, že přijde kontrola zjišťovat, proč jsou skladovací podmínky tak špatné, a tak se rozhodl dokumenty zfalšovat. Tento muž vyvázl s pokutou.
Ilgiz Achmetov, bývalý náčelník oděvní služby v Muromu (Vladimirská oblast), měl méně štěstí. Dostal dva roky podmínku, protože v nákladním autě odvážel stovky párů bot svému známému a ze seznamů je odepsal jako obnošené. Chtěl tak zaplatit nějaké své dluhy.
Ruští vojáci prostě už léta kradou uniformy, boty a další věci z vlastní armády a za posledních osm let vynesly posádkové vojenské soudy nejméně 558 rozsudků za chybějící majetek ze skladů oděvů. Kdyby ale nevypukla válka a pak nebyla vyhlášena mobilizace, nikoho by to příliš nezajímalo. Teď ovšem mobilizovaní vojáci začali vyzývat své příbuzné, aby jim ze svého nakoupili ponožky, batohy, uniformy, neprůstřelné vesty, lékárničky a vybavení pro noční vidění.
BBC cituje vojenského novináře a bývalého důstojníka ruských ozbrojených sil (požádal o zachování anonymity), který popisuje, že existuje mnoho způsobů, jak ukrást majetek. Je možné zfalšovat záznamy nebo odepsat použitelné předměty ze skladu s tvrzením, že byly zničeny plísní.
„Dalším oblíbeným způsobem je hodit odpovědnost na dalšího pověřeného člověka. Měl jsem spolužáka, který to udělal. Přišel do jednotky, podepsal výkazy a pak proběhla inventarizace, která odhalila nedostatky. Šel do vězení,“ říká v rozhovoru pro BBC.
Někdy ve skladech položky existují, ale zodpovědným osobám se nechce je vydat. Separatistický velitel Alexandr Chodakovskij popisuje, jak k němu přišel voják s novým dronem. Vojákovi ho ale předtím nechtěli dát, protože co kdyby se se zařízením něco stalo a oni by ho museli odepsat a vysvětlovat to.
Ukrajinský politolog Kirill Sazonov ironicky komentuje seznamy, které si teď čtou v Rusku nově odvedení. Píše se v nich, co by si měli sami opatřit. Najde se tam vše od ponožek až po helmy.
„Je to úžasné!“ říká Sazonov. „Zvlášť se mi líbila položka ‚nejlépe neprůstřelnou vestu a helmu‘. Řekl bych, že je velmi, velmi žádoucí si to koupit. Bez přilby vojáka zabije každá střepina.“
Vlastní armáda však není schopná své vojáky vybavit.
Aby špatnou situaci napravil, propustil Vladimir Putin náměstka ministra obrany odpovědného za logistiku. Politolog je ale skeptický k tomu, že by střídání činovníků mohlo něco změnit.
„Nemyslím si, že by se v tomto případě kradlo méně. Naštěstí pro nás jsou korupce a krádeže v ruské armádě obrovské. Nemyslím si, že personální rozhodnutí něco změní: nové zásoby tím zázračně nezískají.“
O korupci, rozkrádání a neschopnosti v armádě se hovoří od 90. let. Od té doby se čas od času prováděly různé pokusy o reformu, ale jakmile se armáda musela účastnit nějakého skutečného konfliktu, okamžitě se vyjevily staré nedostatky. Zkáza ponorky Kursk a nepoužitelnost jediné letadlové lodě Admirál Kuzněcov, ležící stále v doku, ukazují, že potíže ruské armády propukají i tehdy, když ani nečelí žádnému protivníkovi.