Rusko pustilo z věznic dalších 100 tisíc kriminálníků a poslalo je bojovat na Ukrajinu, vyplývá z analýzy údajů zveřejněných tamními úřady. Počet vězněných v zemi spadl na historické minimum. Obrat „ruští vrazi na prahu“ Ukrajiny opět nelze považovat za přenesené pojmenování. Někteří z nich se možná dožijí konce služby a Putinova pardonu. Většina ale v duchu známého rčení „zúrodní ukrajinskou černozem“.
Na počátku stojí relativně nenápadný statistický údaj zveřejněný zástupcem ruského ministra spravedlnosti Vsevolodem Vukolovem. Ten uvedl, že ze zhruba 420 tisíc vězňů, kteří se nacházeli v ruských káznicích před začátkem války na Ukrajině, si jich nyní odpykává trest již jen 266 tisíc, což je, jak hrdě sdělil, historické minimum. Analýzu nové situace v ruském vězeňství zveřejnil Washington Post.
Odborníci nad Vukolovovým vyjádřením zvedli obočí. Bylo známo, že bývalý ruský podnikatel Jevgenij Prigožin odvedl s sebou v řadách wagnerovců až 50 tisíc odsouzenců, z nichž většina usnula věčným spánkem v okolí ukrajinského Bachmutu. Nyní se však zdá, že se v jeho stopách rozhodl jít také ruský prezident Putin, který nechal na Ukrajinu odlifrovat dalších zhruba 100 tisíc vězňů.
Vukolov, který novou informaci vypustil na panelové diskuzi nazvané „Společenská reintegrace vězňů v podmínkách současnosti“, překvapil i Olgu Romanovovou, ředitelku lidskoprávní organizace Rusko za mřížemi. Právě ona vypočítala, že vzhledem k neustávajícímu přílivu zločinců do ruských věznic je nabíledni, kam se zmiňovaných 100 tisíc chybějících kriminálníků podělo, a že se tedy nyní nacházejí v péči ruského ministerstva obrany.
Podle Romanovové, která svá zjištění opírá o získané smlouvy mezi vězni a armádou, dostanou odsouzenci jednosměrný lístek na frontu a zavážou se k 18 měsícům služby bez rotace či dovolenky. Ti, kteří odmítnou bojovat, mohou skončit v detenčních zařízeních na okupovaných územích v Doněcké či Luhanské oblasti, případně v neoficiálních „sklepeních“ určených pro zastrašování případných dezertérů. Známy jsou ale případy, kdy na prchající trestné jednotky zvané Storm-Z spustili palbu jejich vlastní spolubojovníci.
Na frontě je stále aktivnější úřady posvěcená soukromá vojenská organizace Redut financovaná Putinovými oligarchy a podřízená ministerstvu obrany. Také ona má nyní v ruských vězeních brány otevřené. Vrahy, kteří úspěšně přežijí v bojových podmínkách, pak nejspíš čeká Putinova milost.
Na svobodě jako jeden z omilostněných vrahů skončil například Vladimir Kaňus, který měl původně pykat 17 let za vraždu mladé ženy, své expřítelkyně, kterou v lednu 2020 hodiny mučil a pak udusil. Na případ upozornila pobouřená matka oběti, podle které se vrah její třiadvacetileté dcery chlubí na sociálních sítích snímky v uniformě a užívá si vojenského života.
O případech matek upozorňujících na to, že vrazi jejich dětí jsou již na svobodě, deník FORUM 24 informoval už dříve. Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova omilostnění kriminálníci „zaplatili za zločiny krví na bojišti, v útočných brigádách, pod palbou“. Pravdou také je, že někteří z nich po návratu do vlasti v krveprolévání pokračují. O tom však ruští novináři psát nesmějí.