Jednotky ruských žoldnéřů z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny dobyly ve východoukrajinském Bachmutu dvě čtvrti. Oznámil to v neděli mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
„Na doněckém směru útočné oddíly Vagner během útočných operací osvobodily dvě čtvrti v severozápadní a jihovýchodní části Arťomovsku,“ prohlásil generál Konašenkov, který pro město použil jeho sovětský název. K postupu podle mluvčího přispěly výsadkáři, kteří na křídlech útočících jednotek poutaly nepřítele.
Mluvčí ve čtvrtek tvrdil, že ruské jednotky odřízly ukrajinské obránce Bachmutu od přísunu zásob a posil a také od možnosti ústupu, ale jeho tvrzení vzápětí zpochybnila ukrajinská armáda a také šéf žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin. O úplném obklíčení se podle něj ještě nedá mluvit, ukrajinská armáda je s to posílat obráncům města posily.
Ukrajinský generální štáb v přehledu situace na bojišti v neděli ráno uvedl, že nepřítel pokračuje v útocích a boj o Bachmut neustává. Ale ruský útok u obce Chromove tvořící předměstí Bachmutu neuspěl.
Britská vojenská rozvědka v pátečním přehledu situace uvedla, že ukrajinské jednotky v západní části města čelí sice značným problémům se zásobováním, ale z pozic, kterých byly nuceny se vzdát, ustoupily spořádaně.
O den později rozvědka poukázala na roli velitele ruských výsadkových sil, generálplukovníka Michaila Teplinského. Ten byl sice z ukrajinského bojiště v lednu odvolán, ale nyní se zřejmě vrátil ve významnější roli. Je vysoce pravděpodobné, že bude prosazovat výsadkáře, kteří již u Bachmutu sehrávají klíčovou roli, jako tradičně elitní jednotku ruské armády.
Ruské invazní síly se snaží dobýt Bachmut už mnoho měsíců a tamní boje bývají označovány za nejkrvavější v celé válce. Město sice nemá zvláštní strategický význam, ale pokračující obrana Bachmutu podle Kyjeva způsobuje ruským silám těžké ztráty před chystanou ukrajinskou protiofenzívou.