Rusové posílají bojovat na Ukrajinu mladé muže z Afriky, kteří v Rusku studují. Odesíláni jsou pod pohrůžkou deportace. S informací přišla agentura Bloomberg s odvoláním na vysoce postavené evropské úředníky.
„Ruští představitelé stále častěji vyhrožují, že neprodlouží víza africkým studentům a mladým pracovníkům, pokud nebudou souhlasit se vstupem do armády, a to za použití taktiky, kterou poprvé použila žoldnéřská Wagnerova skupina. Vyhrožují, že jim v případě odmítnutí nebudou prodloužena víza,“ píše agentura Bloomberg.
Ze zjištění této agentury vyplývá, že Kreml podle evropských představitelů donutil tisíce migrantů a zahraničních studentů bojovat proti Ukrajině, čímž přidal další živou sílu do ofenzivy v Charkovské oblasti.
Podle jednoho evropského představitele Moskva také rekrutuje trestance ze svých věznic a někteří Afričané, kteří jsou v Rusku na pracovní víza, jsou zadržováni a následně nuceni volit mezi deportací a bojem na Ukrajině. Někteří z těchto lidí však byli podle agentury schopni podplatit ruské úředníky, aby v zemi mohli zůstat, ale zároveň se vyhnuli nucené vojenské službě.
Podle nejmenovaného evropského představitele trpí jednotky, v nichž je vyšší procento Afričanů, obzvláště vysokými ztrátami, protože jsou cíleně nasazovány do riskantních útočných manévrů, které mají ochránit lépe vycvičené, ale hlavně ruské, jednotky.
Podle agentury Bloomberg uvedl jeden z vysoce postavených ukrajinských představitelů, že mezi zajatci se v poslední době výrazně zvýšil počet zahraničních bojovníků. Kromě „běžných“ Afričanů zvláště ze zemí střední Afriky, zejména z Rwandy, Burundi, Konga a Ugandy, jsou to hlavně Nepálci.
Bloomberg se zároveň odvolává na zjištění ukrajinské rozvědky, podle níž vede Moskva celosvětovou náborovou kampaň zahraničních žoldáků, a to nejméně v 21 zemích. Nábor nabízí lukrativní podpisové bonusy a platy, ale v případě některých Afričanů, kteří dříve hledali v Rusku práci, je nejprve nalákají příslibem lukrativního zaměstnání, a poté je donutí projít armádním školením a odejít na frontu.