Zatímco Rusové pomocí lživé propagandy ubezpečují národ, že „speciální vojenská operace“ je úspěchem Putinovy armády, realita je odlišná. Válečné ztráty jsou daleko větší, než si ruský prezident a jeho generálové představovali, o každé území musí okupanti bojovat s odhodlanými Ukrajinci, kteří brání svou zemi. A právě tyto situace mohou podle šéfa britské zpravodajské služby válku rozhodnout.
Šéf MI6 Richard Moore hovořil o situaci s reportérem CNN na Aspenském bezpečnostním fóru, kde vyjádřil názor, že ruským ozbrojeným složkám dochází dech. „Je zřejmé, že v posledních týdnech a měsících dosáhly ruské síly určitého postupného pokroku, ale je to nepatrné množství. Mluvíme o malém počtu kilometrů postupu,“ sdělil Moore.
„A myslím, že jim brzy dojde pára. Podle našeho odhadu budou mít Rusové v příštích několika týdnech stále větší potíže s dodávkami živé síly,“ dodal s tím, že důležitou roli hraje i snížená schopnost špionáže v Evropě. Z evropských měst totiž bylo podle šéfa MI6 vyhoštěno okolo 400 ruských zpravodajských důstojníků působících pod diplomatickým krytím.
Podle odhadů zpravodajské služby Spojeného království je činnost ruských špionů nyní snížena zhruba na polovinu. Moore také podotkl, že v poslední době byli také odhaleni a zatčeni mnozí „ilegálové“. Tak MI6 označuje ruské špiony působící v hlubokém utajení a vydávající se za běžné civilisty.
Nucené ruské zpomalení postupu může dát podle Moorea příležitost k ukrajinskému protiúderu. „Jejich morálka je stále vysoká. Začínají dostávat stále větší množství kvalitní výzbroje. Pro samotné Ukrajince je důležité, aby prokázali svou schopnost vrátit úder,“ myslí si šéf britské rozvědky. „Upřímně řečeno si také myslím, že to bude důležitá připomínka pro zbytek Evropy, že toto tažení mohou Ukrajinci vyhrát,“ dodal.
Rusko naproti tomu výrazně selhalo ve svých původních cílech dobýt Kyjev a svrhnout tamní vládu. Navíc ke své ofenzivě na východě Ukrajiny využívá převážně „potravu pro děla“, konstatoval šéf zpravodajské služby Velké Británie.
Moore se rovněž vyjádřil k často diskutovanému tématu zdravotního stavu Vladimira Putina. Souhlasil s ředitelem CIA Billem Burnsem, který na fóru vystoupil také. „Neexistují žádné důkazy o tom, že by Putin trpěl vážnými zdravotními potížemi,“ zopakoval Moore.
Podle jeho slov je nyní ještě brzy zkoumat válku na Ukrajině z pohledu Číny a jejího možného útoku na Tchaj-wan. „Čínský prezident Si Ťin-pching sleduje konflikt a to, jak na něj USA a Západ reagují, „jako jestřáb“. Myslím, že podceňuje odhodlání a sílu USA,“ řekl šéf MI6. „A to by ho mohlo vést k chybnému odhadu, zejména v otázce Tchaj-wanu,“ dodal s tím, že se nedomnívá, že by válka byla nevyhnutelná.