Podle odhadu amerických vojenských analytiků více než polovina přesně naváděných střel, které Rusko na Ukrajině vypálí, selže. I to by mohl být jeden z důvodů, proč se ruským okupantům nepodařilo dosáhnout stanovených cílů ani po více než měsíci po napadení Ukrajiny.
Vysoká míra poruchovosti se údajně projevuje ve všech fázích od přípravy a startu přes samotný let až po zásah a explozi. Pentagon odhaduje, že Rusové od počátku agrese vypálili na Ukrajinu přes 1100 raket všech typů.
S odvoláním na americké zpravodajské služby zdroje uvádějí, že míra selhání závisela na typu vypouštěné rakety a v některých dnech dosáhla až 60 %. Podle vojenských specialistů je však poruchovost vyšší než 20 % u tohoto typu zbraně považována za vysokou.
Podle projektu protiraketové obrany Centra pro strategická a mezinárodní studia nasazuje Rusko na Ukrajině hlavně dva typy střel s plochou dráhou letu, konkrétně Kh-555 a Kh-101.
Kh-555 je variantou původní sovětské rakety Kh-55, jíž NATO přidělilo kódový název Kent. Jde o podzvukovou raketu odpalovanou ze země, která má dolet až 2500 km a je schopná nést i jaderné hlavice. Varianta Kh-555 byla do výzbroje zařazena v roce 2004 a oproti svým předchůdcům má vylepšený naváděcí systém a vylepšenou výbušnou hlavici.
Kh-101 je střela s plochou dráhou letu, která je vybavena elektrooptickým systémem pro korekci trajektorie letu. Je navržena tak, aby dokázala létat v nízkých výškách, díky čemuž se dokáže vyhnout zachycení radarem. Dolet se pohybuje až okolo 5000 kilometrů a vylepšená varianta Kh-102 dokáže nést i termonukleární hlavici. Systém je odpalován z letounů různých typů: Tu-160, Tu-22M3/5, Tu-95MS16 či Su-27IB.
Američtí představitelé, kteří se pro agenturu Reuters vyjádřili pod podmínkou zachování anonymity kvůli citlivosti informací, však neposkytli konkrétní důkazy pro podporu svých tvrzení ani neuvedli důvody, které by k tak vysoké míře selhávání přesně naváděných ruských střel mohly vést. Mluvčí Kremlu tvrzení Američanů odmítl a ruské ministerstvo obrany se k uvedeným skutečnostem nijak nevyjádřilo.