Šéfka služby Rospotrebnadzor, která má bdít nad blahobytem Rusů, Anna Popovová prohlásila, že se nikdo v Ruské federaci nemusí bát nákazy opičími neštovicemi, protože Rusko se díky dodržování tradičních hodnot této nákazy nebojí.
„Pro Rusko jako celek tato nemoc obecně nepředstavuje žádné nebezpečí. Vzhledem ke zvláštnostem šíření opičích neštovic jsem si naprosto jista, že v Rusku s jeho tradičními hodnotami není tato nemoc nebezpečná jako epidemie. Nepředpokládáme, že se rozšíří, a ani k tomu nedojde,“ prohlásila pro telegramový účet Shot Anna Popovová, šéfka Rospotrebnadzoru, federální služby pro dohled nad ochranou a blahobytem spotřebitelů, která byla do roku 2012 v gesci ministerstva zdravotnictví, ale od toho roku spadá přímo pod ruskou vládu.
Podle Popovové se v Rusku za poslední dobu objevily pouze tři případy opičích neštovic, které byly „importovány“ a byly včas odhaleny, a bylo zamezeno jejich dalšímu šíření. Rusko má totiž podle šéfky Rospotrebnadzoru „zavedený ekosystém, který funguje dobře“ a „byl již testován“.
Šíření opičích neštovic bylo zaznamenáno v Demokratické republice Kongo a poté v sousedním Burundi, Keni, Rwandě a Ugandě. Od počátku letošního roku se ve třinácti afrických zemích objevilo již takřka 18 tisíc případů nakažení touto chorobou a zemřelo na ni 517 lidí. Mimo Afriku byl první případ zaznamenán ve Švédsku 15. srpna u pacienta, který se nakazil při své cestě do Afriky.
Mezi příznaky opičích neštovic patří výrazná kožní vyrážka nebo poškození sliznic, které trvá 2-4 týdny. Nemoc doprovází horečka, bolesti hlavy, svalů, zad, celková slabost a zduření lymfatických uzlin.
Světová zdravotnická organizace 14. srpna prohlásila šíření opičích neštovic za „nouzovou situaci v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu“.