Pokusy o nalezení pravdy jsou v případě ekologické katastrofy v Bečvě evidentně zcela nepřípustné, oznámil starosta Uherského Hradiště a člen sněmovní vyšetřovací komise Stanislav Blaha (ODS). Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) se totiž začala zabývat experimentem s kuchyňskou solí, který v polovině srpna provedli rybáři a hydrochemici. Chtěli tak dokázat, že ryby nemohla otrávit voda z rožnovského kanálu.
„Skandální! Právě jsem se dozvěděl, že ČIŽP podala podnět na Akademii věd ČR a rybáře z MO ČRS Hustopeče nad Bečvou za experiment pro stanovení mísící zóny v řece Bečvě. Pokusy o nalezení pravdy jsou v případě ekologické katastrofy v Bečvě evidentně zcela nepřípustné,“ napsal v úterý na twitteru Blaha.
Policisté kvůli otravě Bečvy z loňského 20. září stíhají společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Firma spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly a vlastní také čističku odpadních vod pro několik společností. Některé z nich vypouštějí také kyanidy. Ty podle znaleckého posudku Jiřího Klicpery neskončily v čistících lagunách, ale vytekly potrubím – takzvaným rožnovským kanálem, který po patnácti kilometrech ústí do Bečvy. Ryby pak začaly hynout necelé čtyři kilometry po proudu.
To však rybáři považují za nesmysl, na čtyřkilometrové trase totiž řeka překonává dva jezy a také peřeje. Společně s vědci proto pokusně do Bečvy vylili u vyústění rožnovského kanálu solný roztok a zaznamenávali, jak se v řečišti chová, informoval web iRozhlas.cz.
„My jsme si chtěli ověřit, jak se bude chlorid sodný, čili solanka, který je anorganická záležitost stejně jako kyanid draselný, ve vodě chovat. A potvrdilo se, že se rozptýlil v celé šíři toku, v celém profilu řeky, už po 600 metrech,“ řekl webu předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický.
Jejich počínáním se však nyní bude zabývat Česká inspekce životního prostředí. Kdo podnět podal, rybáři netuší. „Dostali jsme datovkou oznámení o zahájení kontroly inspekce. Mám se dostavit 8. září do Brna k podání vysvětlení. Ale nevím, co se mnou chtějí diskutovat,“ vysvětluje Pernický.
Podle starosty Uherského Hradiště se rybáři společně s vědci pouze snažili přispět k tomu, aby se do případu vneslo jasno. „Momentálně se opíráme jenom o znalecký posudek pochybného znalce Klicpery. A já rozhodně jsem na straně lidí, kteří se o Bečvu dlouhodobě zajímají a zabývají se všemi pochybnostmi,“ doplnil Blaha.