Ekologická katastrofa na řece Bečvě proběhla už před dvěma týdny. Někdo vypustil do řeky kyanid a otrávil tuny ryb. Šlo nejspíš o desítky kilogramů jedu. Po konkrétním viníkovi policie stále pátrá.
Pohromě na Bečvě se věnoval pořad Reportéři ČT. Číst o případu můžeme na stránkách ČT. Je to smutné čtení: „’Řeka Bečva se stala mrtvou řekou. My jsme na úseku deseti kilometrů posbírali dvanáct tun uhynulých ryb,‘ spočítal předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický. Rybáři na místě nacházeli mrtvé parmy, ostroretky, jelce, pstruhy, štiky nebo candáty.“
„Tuny mrtvých ryb vytahovali hasiči. Na dvanáctikilometrovém úseku kolem Hustopečí uklízeli převážně rybáři s pomocí dobrovolných hasičů… Až pátý den po havárii se dozvěděli, že ryby usmrtil kyanid. Podle rybářů voda pálila na rukou. Ti, kteří se několik dnů brodili vodou, mají obavy o své zdraví… Podezření na kyanidy měla Česká inspekce životního prostředí už od počátku. Později potvrdilo shodné výsledky několik laboratoří. Informace byly zveřejněny až ve čtvrtek v týdnu po katastrofě.“
„Z mého pohledu je trochu s podivem, že první informace, že nemáme vůbec do Bečvy chodit, nemáme brát vodu, máme tam chodit v ochranných prostředcích, mi přišla tak, že zprávu vyvěsili na svých webových stránkách moravskoslezští rybáři, ale oficiální cestou nepřišlo vůbec nic,“ uvedla starostka Milotic nad Bečvou Hana Bezděková (nestr.).
Podle ředitele České inspekce životního prostředí v Olomouci Radka Pallóse ale inspekce není vodoprávním úřadem a v případě havárií pouze eviduje. „To znamená, že my nejsme ti, kteří by měli brát vzorky, odevzdávat je a nějakým způsobem tu havárii řídit,“ uvedl.
Jenže k nějakému zásadnímu řízení nedošlo. Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) s Reportéry ČT o ekologické havárii mluvit nechtěl a podle jeho úřadu k žádnému pochybení nedošlo. Všechno včetně informování všech dotčených obcí „probíhalo v souladu s vodním zákonem a prováděcí vyhláškou“, stojí ve vyjádření krajského úřadu.
Takže všechno probíhalo, ale nikdo nic nevěděl.
Poslanec a krajský zastupitel Petr Gazdík (STAN) kritizoval ministra životního prostředí Richarda Brabce: „Zásadní problém vidím ve střetu zájmů Andreje Babiše a vlastně i ve střetu zájmů ministra životního prostřední. Jako ministr životního prostředí si nedovedu představit, že bych nejel na to místo, nepodíval se tam, nesnažil se ukázat veřejnosti, že nic nebude zameteno pod koberec a že taková věc mi není lhostejná.“
„To byl také důvod, proč jsem tam nevyjel v tu chvíli okamžitě, abych někomu nenahrával. Vydal jsem se tam v úterý, kdy to bylo předáno policii, kdy všechny věci byly z hlediska inspekce splněny,“ hájí se Brabec. „Kdybych tam jel dřív, tak se určitě objeví některé spekulace, že jsem tam jel proto, abych něco ovlivňoval.“
V tom je ale ten problém, který má kořeny ještě hlouběji, než to, přes jakou rouru jed do řeky přitekl. Jedním z podezřelých byl podnik DEZA z koncernu Agrofert. Podle poslední verze to DEZA nebyla. Jenže Richard Brabec byl před rokem 2013 ředitelem společnosti Lovochemie, která patří pod Agrofert. Je samo o sobě poněkud bizarní, když se ministrem životního prostředí stane šéf chemičky. Ještě bizarnější jsou pak ale situace, do kterých se člověk z okruhu velkohnojaře ve své funkci pak zákonitě dostává. Když na místo pojede, je podezřelý. Když tam nepojede, vypadá to, že věc ignoruje. Zřejmě je něco špatně, když člověk ve funkci nemůže jednat normálně. Špatně je řídit stát jako Agrofert, natahat si do řízení státu lidi z Agrofertu a chovat se jako Agrofert.
Ještě pořád ale nemáme v ústavě zakotvenu vedoucí úlohu Agrofertu v zemi.