Novinář Jindřich Šídlo na serveru Seznam Zprávy zveřejnil komentář s titulkem „Obrana Babiše: Hlavně se z něj nezbláznit“. Reaguje v něm na rozhovor kolegy Radka Bartoníčka z webu aktuálně.cz s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, v němž se Rychetský ostře vymezil proti Andreji Babišovi a holdingu Agrofert.
„Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že Ústavní soud nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Státní bezpečnosti,“ uvedl v rozhovoru Rychetský. Jindřich Šídlo jeho vyjádření kritizuje, ovšem nejen kvůli instituci Ústavního soudu, ale také obsahově.
Nejprve je dobré zmínit, v čem má Jindřich Šídlo pravdu. Jedná se o – samozřejmě nechtěný – možný důsledek vyjádření Pavla Rychetského a nekonečnou schopnost Babišova marketingového týmu vytvořit z předsedy hnutí ANO oběť, které škodí zlý Ústavní soud. Jeho voliči na to slyší, ostatně někteří z nich jsou dnes schopni tvrdit, že demokratičtí kandidáti vytvoří proti Babišovi koalici v prezidentských volbách, čímž ho porazí. Není to pravda, je to absurdní, ale řetězové maily v kombinaci s vydavatelstvím Mafra mají dostatečnou sílu na to, aby podobné nesmysly zasely ve velkém množství hlav.
Problém je ovšem v níže uvedeném Šídlově tvrzení. „V dlouhých a důkladných debatách o Rychetského rozhovoru na sociálních sítích se často ozýval jeden argument. Za normálních okolností by bylo vystoupení předsedy Ústavního soudu nepřípustné. Ale my nežijeme v „normálních okolnostech“ a Pavel Rychetský v téměř 80 letech cítí, že by nástupem Andreje Babiše na Hrad mohly být ohroženy samy základy české demokracie a jejího ústavního pořádku.“ Šídlo ale s takovým vysvětlením ostře nesouhlasí a říká to pregnantně: „Pardon, ale ne. Nemohly a nebudou.“
Jenže faktem je, že mohly a budou. Rozhodně by se tak nestalo pouze tím, že by Babiš usedl na Pražský hrad. Česká republika má demokratickou, prozápadní vládu a je velice pravděpodobné, že ji ještě nějakou dobu mít bude. Stejně tak je pravda, že demokratické strany mají většinu v senátu, což je taktéž věc, kterou nelze změnit ze dne na den. Jenže Babiš má velkou sílu a dobře to ví, ostatně na svých setkáních s voliči prezentuje vizi, že bude prezidentem a Karel Havlíček premiérem, no a zase bude líp. Babiš by ze své pozice dokázal vládu Petra Fialy zásadním způsobem oslabit, stejně jako se to podařilo Miloši Zemanovi u kabinetu Petra Nečase. Zeman se na zničení legitimní vlády přímo podílel, sliboval to ostatně už na svých billboardech. Výsledkem bylo neústavní jmenování vlády Jiřího Rusnoka. A další vývoj už známe.
Je pravda, jak Jindřich Šídlo píše, že „Českem a jeho politickým systémem nelze hnout tak, jak by si Andrej Babiš možná přál“. Jenže nebezpečí, které spočívá v případném zvolení Babiše prezidentem, je právě v tom, že předseda hnutí ANO si toto přeje. Zatím porušoval zákony pouze pro vlastní prospěch. Překročil hranice možného nákupem a ovlivňováním médií. Ale ve chvíli, kdy by u nás Babiš z Hradu jmenoval vládu Karla Havlíčka a Tomia Okamury, šlo by o ohrožení směřování a fungování naší země v takové míře, jakou jsme doposud nezažili.
Šídlo navíc tvrdí, že Babiš by nebyl horším prezidentem než Zeman. I na to se lze podívat z několika úhlů pohledu. Pravdou je, že Babiš by pravděpodobně nechodil na veřejné akce zpitý pod obraz, neříkal by v živém vysílání veřejnoprávního rozhlasu k*nda, a je celkem pravděpodobné, že lidé, kterým by dával vyznamenání, by nebyli představiteli naprosté estébácké špíny, jak tomu u Zemana často bylo. Šídlo se totiž plete v tom, když říká, že „za Babišem nestojí ruské zájmy“. Právě ty za ním stojí. Ruská federace a její propagandistický stroj nebude podporovat Jaroslava Baštu, to je nesmyslný kandidát bez šance na zvolení. Všichni to vědí. Bude to právě Rusko a jeho zájmy, které budou naplno stát za Agrofertem a jeho kandidátem. A to je děsivé ohrožení. V řetězových mailech už to jede naplno, a to, co se strhne před druhým kolem, bude nesnesitelné. A všechno to budou ruské zájmy, protože Babiš je pro Rusko ideální kandidát.
Nebezpečí spočívá u Babiše také v tom, že Zeman v posledních letech většinu svého vlivu ztratil. Jeho okolí je stále toxické, stejně jako on sám, ale ve skutečnosti ukazoval sílu právě jen v kombinaci se slabým Babišem, který na něm byl závislý. Babiš bude chtít prezidentskou funkci využít naplno. Naplno tak, aby co nejvíce poškodil demokratické strany a aby tahle země fungovala zase daleko víc podle něj. Má na své straně média, holding, může získat většinu v příští sněmovně, pomoci naštvanosti a frustraci občanů.
Slyšíme, jakým způsobem Babiš před občany mluví o pomoci ukrajinským uprchlíkům i o válce na Ukrajině. Posune opět hranice možného a postupně může dosáhnout velkých změn. Nejde vůbec o vyhrožování Běloruskem, o tanky v ulicích nebo o střílení a zatýkání demonstrantů. Babiš tu ale dva roky likvidoval podnikatelskou konkurenci pomocí finanční správy. Jeho hlavní noviny MF DNES otevřeně slouží Rusku a jeho propagandě. V tom je jeden rozhovor Pavla Rychetského možná diskutabilní v tom smyslu, co má předseda Ústavního soudu říkat. Jenže to nic nemění na tom, že slova, která v rozhovoru Radka Bartoníčka zazněla, jsou pravdivá.