Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský kritizoval v rozhovoru pro televizi Prima a CNN Prima NEWS vládní kroky v boji proti pandemii koronaviru a postoj prezidenta Zemana k předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). Měl také trochu problém s udělením Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, kterým ho chtěl vyznamenat prezident Miloš Zeman.
Pražský hrad loni 28. října zveřejnil seznam osobností, které se Zeman rozhodl vyznamenat. Byl mezi nimi uveden i předseda Ústavního soudu. V únoru se ale Zeman rozhodl řád Rychetskému neudělit kvůli verdiktu Ústavního soudu o zrušení některých částí volebního zákona.
„Mohu se tomu jenom zasmát, nechci tady říkat to, co může kdekoho napadnout, že za dané situace je to pro mě jisté východisko, to neudělení,“ poznamenal Rychetský. O neudělení se dozvěděl z médií. „Upřímně řečeno, trochu jsem měl problémy s tím udělením,“ dodal. K důvodům se nechtěl více vyjadřovat. Odmítl, že by ho Zemanova změna rozhodnutí mrzela.
Dlouhé rozhodování Ústavního soudu
Rychetský rozhodnutí Ústavního soudu týkající se volebního zákona v rozhovoru hájil. Kritici například poukazovali na délku rozhodování. Podle Rychetského ústavní soudci čekali, zda se zákonodárci s problémem sami vypořádají při projednávání novel volebního zákona. „My tomu říkáme minimalizace zásahů Ústavního soudu. Předpokládali jsme, že to Parlament napraví sám,“ řekl.
S rozhodnutím soudu nesouhlasili i někteří z jeho soudců, kteří poté vydali své vlastní stanovisko. Podle Rychetského mají soudci právo na publikování oponentního názoru. „Trochu jiná situace je, když tak činí s takovou emocí, když tak, já bych tak řekl, mentálně neunese to své přehlasování, a ventiluje to takto,“ podotkl. Vztahy mezi soudci ale podle něj zůstaly korektní.
Kritika prezidenta Zemana
Podle Rychetského není v pořádku vztah Zemana k Vystrčilovi, kterého kvůli jeho cestě na Tchaj-wan například nezve na jednání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice. „Osobní různé emoce mají jít stranou, je povinností všech nejvyšších ústavních institucí vzájemný respekt, koordinace a kooperace. Vyhlašovat si nepřátelství je nemoudré,“ řekl.
Rychetský opět odmítl, že by chtěl kandidovat na prezidenta republiky. „To je funkce, o kterou se v žádném případě nehodlám nikdy v životě ucházet,“ uvedl.
Ke vztahu k Zemanovi řekl, že byly doby, kdy si rozuměli. „Je to už dost dlouho, co ty doby nejsou,“ podotkl. Nejvíc si podle něj rozuměli v době, kdy Zeman nebyl prezidentem.
Výsledek opatření je tristní
Vláda podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského dělá při řešení pandemie snadné a pohodlné kroky, těm těžkým se vyhýbá. Poukázal například na to, že vláda byla ochotna uzavřít školy, továrny ale nechala otevřené.
Nechtěl hodnotit, zda přijatá opatření na potlačení pandemie byla namístě. „Ale výsledek hodnotit mohu a ten je tristní,“ poznamenal. Poukázal na další země, kterým se daří situaci zvládat mnohem lépe.
Vláda je podle něj už rok v situaci, kdy se střetávají dvě hodnoty, a to ochrana veřejného zdraví na jedné straně a na druhé ochrana svobod, jako je například svoboda pohybu či shromažďování. Rychetský poukázal na to, že o svobody jsou lidé více než rok připraveni, ale veřejné zdraví se nezlepšilo.
Poznamenal, že se vláda u některých opatření ukvapila, například u zákazu bohoslužeb. Zákaz zpěvu označil za komický, za lapsus považuje i zákaz nákupu nápoje u okénka. „To neposílí důvěru ve vládu,“ poznamenal. Je rád, že se již podobné chyby neopakují.
Řekl, že podle jeho subjektivního pocitu vláda dělá kroky, které jsou lehké a pohodlné, těm těžkým se ale vyhýbá. Poukázal na to, že například zavřela školy, továrny si ale uzavřít nedovolila, Rychetský se podivil nad udávaným důvodem, že by se pozastavil růst HDP. Hlavní podle něj má být ochrana života.
Obavy lidí o ztrátu svobod bere vážně, získat svobodu není jednoduché. „Když se to podaří, tak mají lidé pocit, že je to samozřejmost, až když o ni přijdou, tak v ten okamžik začnou litovat. Já si myslím, že mají pravdu ti moji kolegové, kteří začínají mít strach, že se svoboda vytrácí,“ řekl.
Rychetský nevyloučil, že s protipandemickými opatřeními bude muset česká společnost žít až do podzimu nebo do konce roku. Zdůraznil, že on sám důsledně dodržuje všechna opatření, i když o nich třeba pochybuje. „To je minimum, co my občané můžeme dělat,“ řekl.
Předseda Ústavního soudu již byl očkován oběma dávkami vakcíny proti koronaviru. Odmítače očkování označil za hlupáky.