Rodiště Ježíše Krista, světoznámý Betlém, město, které má neopakovatelnou atmosféru. V současné době zde žije kolem třiceti tisíc obyvatel, o další desetitisíce se ale toto biblické město každoročně rozrůstá právě v nynější době. Poutníci z celého světa, mezi nimi samozřejmě i mnoho Čechů a Slováků, přijíždějí do Svaté země oslavit příchod Spasitele na náš svět.
Půlnoční mše se na Štědrý den v Chrámu Narození Páně pravidelně zúčastňuje i vedení Palestinské samosprávy. V minulosti to opakovaně byl Jásir Arafat a nyní jeho nástupce ve funkci Mahmúd Abbás. Ačkoliv podíl křesťanů v Betlémě postupně klesá a palestinských muslimů je podstatně vyšší procento, starostou je podle tradice vždy křesťan. Tím současným se v roce 2017 stal známý betlémský advokát Anton Salman.
Sedíme s manželkou v rozlehlém pokoji starostova velkého domu, který je autem přibližně patnáct minut od hotelu Golden Park Resort, v němž jsme po dobu pěti dnů byli ubytováni. Na setkání nás svým automobilem veze honorární konzul Slovenské republiky v Palestině George Jabra Peggy, který byl na střední škole spolužákem pana starosty. Přibližně padesátiminutovému setkání se starostou je honorární konzul Slovenské republiky osobně přítomen.
„Památky v Betlémě jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,“ připomíná starosta Salman. Zdůrazňuje přitom snahu současného vedení města zlepšit stav komunikací ve městě a dořešit jisté problémy se zásobováním vodou, kterou Palestinská samospráva dostává z Izraele. Je nezbytné se vypořádat se zlepšením čistoty ve městě. Dalším ze záměrů je renovovat hlavní náměstí Betléma. „Postavili jsme rovněž nový fotbalový stadion, i když je malý,“ říká s úsměvem starosta Betléma. Dodává: „Na úrovni města jsme uspěli v tom, že jsme vybudovali nové silnice v centru města a kolem něj, zlepšujeme služby pro občany. Budujeme nové přípojky odpadních vod, máme 2200 metrů nového potrubí.“ Jeho pohled při debatě s námi každou chvilku obdivně spočine na čtyřleté vnučce, která se jmenuje Lourdes. Ta pobíhá bezstarostně po pokoji a je si určitě dobře vědoma toho, že je bezkonkurenčně dědečkovou oblíbenkyní číslo jedna.
Při posezení v domě pana starosty Salmana se nemůžeme nedotknout zdejších zvyklostí v době vánočních svátků. Palestinská a betlémská kuchyně je podle slov hostitele poměrně dost bohatá, protože je to vlastně „mix“ celého světa. Obvykle se konzumuje jehněčí maso a jako přílohy pak hlavně rýže a samozřejmě zelenina. Kapr nebo jiná ryba určitě ne. Jinak se ale nic speciálního v Betlémě či jinde v Palestině na Vánoce nejí. Na svátečním stole nechybí ale místní bílé víno Cremisan. Je opravdu vynikající. Vánoční stromek, který je samozřejmě v každé křesťanské rodině, zdobí v rodině starosty Antona Salmana jeho dcera.
V průběhu loučení nám betlémský starosta zdůrazňuje, ať zase někdy přijedeme do Kristova rodiště Betléma, kam v loňském roce podle jeho slov zavítalo téměř 1 200 000 turistů z nejrůznějších zemí a světadílů. „Nejsme bohatá země, jsme chudá země,“ říká Anton Salman, „ale máme tuto milost, kterou nás, Betlémany a Palestince, poctil Bůh, a to je Chrám Narození Páně. Je to velký dar od Boha a velká milost a můžeme říci, že tento chrám navždy zůstane destinací všech křesťanů na světě, a proto musíme dělat všechno, abychom správně našim hostům posloužili a chovali se k nim s úctou během jejich pobytu – to je to, co můžeme nabídnout. Nemůžeme turistům nabídnout zábavu, to zde nemáme… Lidem, kteří k nám přicházejí ve městě pobýt, se musíme chovat uctivě, musíme budovat vřelý vztah místní komunity a hostů.“
Při návštěvě města Betléma měla naše skupinka z jižní Moravy velmi příjemný pocit z chování místních obyvatel. Je zřejmé, že Palestinci si jasně uvědomují, že pro jejich enklávu je turistický ruch klíčový, a chovají se velmi přátelsky, vstřícně. K naší spokojenosti s pobytem přispělo i to, že průjezd check-pointem z Betléma do Izraele byl vždy hladký. V minulosti jsme zde totiž zažili kontroly, kterých jsme nyní byli zcela ušetřeni.