Efektivní pomoc pro děti a dospívající od 10 do 18 let nabídne nově otevřené krizové centrum v pražské Hálkově ulici. Pacientům s psychickými problémy i jejich rodinám zde bude kromě konzultací poskytnuta také pobytová forma pomoci.
Psychických problémů u mladé generace výrazně přibývá, o čemž svědčí také výsledky Národního monitoringu duševního zdraví dětí, který v loňském roce provedl Národní ústav duševního zdraví (NUDZ). Známky střední až těžké deprese podle výzkumu vykazuje 40 procent mladistvých. Celkem 30 procent pak zažívá příznaky úzkosti. Data byla nasbírána ve všech krajích u více jak 6 tisíc žáků devátých tříd.
„Z průzkumu vyplývá, že víc jak 50 procent žáků devátých tříd v ČR projevuje známky zhoršeného well-beingu. Ten je zásadní, neboť odráží kvalitu života, kterou v současné chvíli subjektivně prožíváme, a do určité míry nám pomáhá zvládat zátěžové situace, které život přináší. Náhlé náročné situace, stres, potíže v práci, škole, partnerském vztahu nebo ztráta blízké osoby mohou narušovat naše duševní zdraví,“ vysvětluje v tiskové zprávě koordinátor a analytik monitoringu Matěj Kučera z NUDZ.
Dále pak dodává, že většina duševních onemocnění vzniká v dětství a adolescenci, které tak představují nejen období zvýšeného rizika, ale především období, jenž je enormně důležité pro systematickou, cílenou a na evidenci založenou prevenci a včasnou intervenci.
Hlavní město Praha se tak společně s městskou částí Praha 2 a Domem tří přání rozhodlo otevřít nové krizové centrum v Hálkově ulici, které má pomáhat dětem a mladistvým do 18 let a jejich rodinám.
Vše má být založeno na principu dobrovolnosti. U pobytové formy pomoci se tedy mohou klienti kdykoliv rozhodnout, že z krizového centra odejdou. Dle informací z webových stránek centra bude krizová intervence probíhat v rámci až pěti konzultací. Ambulantní služby pak budou poskytovány i anonymně a bez souhlasu zákonného zástupce.
Na místě jsou prý k dispozici čtyři lůžka. V případě pobytové formy pomoci je ubytování a strava k dispozici až na 4 týdny. Pro tuto léčbu je však nutný souhlas zákonného zástupce.
„Děsivé je, že u nás je sebevražda třetí hlavní příčinou úmrtí u lidí ve věku 15-19 let. Měli bychom se všichni zamyslet, jestli je za pět minut dvanáct, nebo už po dvanácté, abychom s tím něco dělali. V Praze jsme to vzali do vlastních rukou,“ řekla již dříve pro deník FORUM 24 náměstkyně pražského primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).