S různými dezinformacemi kolujícími na internetu se letos setkalo 45 procent Čechů a 58 procent Slováků, ukázal průzkum Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO). Nejčastěji šlo o nepravdivé zprávy týkající se války na Ukrajině a domácí a světové politiky. V České republice byla nejrozšířenější zpráva o Green Dealu, podle které elektromobily zatěžují životní prostředí více než automobily se spalovacím motorem, a navíc jsou nespolehlivé kvůli častým požárům baterií.
Výsledky průzkumu oznámili autoři v tiskové zprávě. Zkoumali nepravdivé narativy v Česku a na Slovensku v prvním čtvrtletí tohoto roku.
Slovensko ovlivněné volbami
V lednu i únoru se v souvislosti s předvolební kampaní na Slovensku šířila nepravdivá zpráva, podle které byl prezidentský kandidát Ivan Korčok držitelem amerického pasu, což z něj mělo činit občana USA a amerického agenta. Tuto zprávu za věrohodnou označila čtvrtina respondentů.
V březnu se hodně šířila další nepravdivá zpráva o spolupráci s StB a členství v komunistické straně, tentokrát o otci předsedy Progresivního Slovenska Michala Šimečky – spisovateli a publicistovi Milanu Martinu Šimečkovi. Věřila jí necelá polovina respondentů.
Manipulace volbami
V Česku měla výrazný dosah zpráva o tom, že strany vládní koalice prosazují v parlamentu korespondenční volbu, aby mohly v roce 2025 zmanipulovat sněmovní volby a prohlásit se za jejich vítěze. Setkalo se s ní 38 procent lidí, 39 procent z nich ji pak označilo za věrohodnou.
Dále se šířily zprávy, že masová střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy z 21. prosince 2023 byla divadlo zinscenované za účelem zásadního zpřísnění zbraňové legislativy.
Největší dosah u nás měla informace vztahující se ke Green Dealu, konkrétně elektromobilům. Zprávě, podle níž elektromobily zatěžují životní prostředí více než automobily se spalovacím motorem, a navíc jsou nespolehlivé kvůli častým požárům baterií, věřilo 58 procent respondentů v Česku. Na Slovensku jí věřilo 55 procent lidí.
Dezinformace o Ukrajině
V obou zemích se objevily i protiukrajinské narativy. Polovina respondentů je například ochotna věřit tomu, že kvůli Ukrajincům stoupá zadlužení Česka. Další se týkaly například sociálních dávek Ukrajincům nebo nepravdivé informace, že vrahem v Klánovickém lese byl Ukrajinec.
Na Slovensku se v souvislosti se situací na Ukrajině objevovaly zprávy, podle kterých se konflikt odehrává pouze na východě země, a nikoliv v Kyjevě, kterým věřila více než třetina lidí. Tato zpráva byla vůbec nejrozšířenějším dezinformačním narativem na Slovensku za sledované čtvrtletí.
Jágr
„Na notu napjatých česko-slovenských vztahů se snažila hrát nepravdivá zpráva využívající populárního českého hokejisty Jaromíra Jágra,“ uvedli potom autoři průzkumu. Podle ní byl hokejista kvůli nátlaku médií, neziskových organizací a sponzorů donucen ukončit spolupráci se slovenským brankářem Júliusem Hudáčkem. Zpráva kolovala veřejným prostorem zejména v únoru, a to jak v Česku, tak na Slovensku. Věřilo jí kolem poloviny lidí v obou zemích.