Takzvané svěřenské fondy měly řešit střet zájmů Andreje Babiše. Že se od svého miliardového podnikání neodstřihl, bylo jasné už dřív. Protektorkou je tam jeho manželka Monika, sedí tam jeho vlastní lidé, s kterými roky spolupracuje. Kdo to ale chce mít černé na bílém, tak mu to zveřejnění statutu svěřenských fondů definitivně potvrdilo. Babiš své podnikání může ovládat a má z něj zisky. Prostě fraška. Šéfa ČSSD a koaličního partnera ANO Jana Hamáčka to ale vůbec nerozrušuje.
Hamáčkovi se zjevně o věci nechtělo mluvit, protože celá záležitost už je krajně trapná. Na zaslané textové zprávy z redakce iRozhlasu neodpovídal, hovory nebral. Nakonec ale neunikl, protože ho server iRozhlas.cz dostihl s otázkami na středeční tiskové konferenci.
„‚Viděl jsem ten článek, ale detailně jsem ho nečetl. Z mého pohledu tam nic nového není. Svěřenské fondy jsou forma řešení, kterou pan premiér zvolil v dané době, a z mého pohledu je to forma, která vyhovuje příslušnému zákonu. Myslím si, že tam nic nového není,‘ odpověděl na dotaz, zda statuty nezměnily jeho pohled na Babišův údajný střet zájmů.“
Jenže to není pravda a Jan Hamáček by se snad mohl věnovat otázce, kterou už řešil i Evropský parlament a která je dost klíčová pro normální fungování demokratické země. Jenže to by se asi Andrej Babiš moc a moc zlobil.
Právník a hlavní tvůrce nového občanského zákoníku Karel Eliáš pro iRozhlas.cz řekl: „Klíčová otázka je, jestli je premiér zároveň ovládající osobou svěřenských fondů a potažmo tedy společností, které mají fondy v majetku. Ze statutu nepochybně vyplývá, že jako zakladatel a ten, kdo má v rukou případné jmenování a odvolání protektorů, má pod kontrolou celou tu strukturu.“
Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka říká: „Ukazuje to Babišův střet zájmů v celé své nahotě. Je zakladatel a obmyšlený fondu a v minutě, kdy odejde z vlády, získává akcie Agrofertu zpět. Jeho právníci mu vytvořili účelovou skořápku, ale Agrofert Babiš z ruky skutečně nedal.“
Je jasné, proč se Babiš a spol. zdráhali obsah statutů zveřejnit. Nakonec ale jejich znění díky iRozhlasu vyšlo najevo v plném znění.
Hamáček je v trapné situaci. Preference jeho strany jsou mizerné. Stalo se přesně to, o čem jsme psali už v době, kdy ČSSD s Babišem dávala vládu dohromady. Babiš bude mít problémy. Kdo s ním bude spolupracovat, padne stín i na něj. Pokud se vládě něco povede, nebo údajně povede, Babiš si přivlastní zásluhy. Neúspěchy hodí na koaličního partnera, opozici, média, Evropskou unii. Bude sebe a svůj prospěch bránit do posledního dechu jako velký hlodavec zahnaný do kouta, protože hraje o všechno. Sociální demokraté udělali jedno základní špatné rozhodnutí a všechno ostatní se od toho odvíjí. Pak už je ale na nějaké rady pozdě.
Teď se ministr vnitra a předseda sociálních demokratů chová tak, jako by to chtěl všechno nějak doklepat do hořkého konce. Tedy pro jeho stranu. Zlomyslné duše mohou spekulovat, jestli se mu dostane odměny ve formě nějaké ambasády, nebo se bude podílet na nějakém (pro Česko jistě velmi prospěšném) česko-čínském podnikání. Ale kdo není duše zlomyslná, ten si počká. Třeba se bude jen věnovat propagaci vlastního modelu červeného svetru, popřípadě bude vystupovat v reklamách na dětskou výživu Hamáček či Hamánek. Že „po nás potopa“ ještě neznamená, že lidé nebudou chtít působivé červené svetry.