Předseda vlády Andrej Babiš požádal členy sněmovního bezpečnostního výboru o vyjádření k tomu, zda má v čele civilní kontrarozvědky pokračovat její šéf Michal Koudelka, nebo má jeho nástupce vybrat až příští vláda. Co to bude znamenat a jaké budou další možné kroky, zhodnotil v rozhovoru pro deník FORUM 24 jeden ze členů výboru Lukáš Kolářík (Piráti).
Co podle vás znamenají pondělní slova Andreje Babiše o tom, aby byl svolán bezpečnostní výbor?
Přišlo mi to podivné, protože ten proces bývá většinou opačně. Vláda nejdřív určí nebo nominuje ředitele bezpečnostní služby a pak zasedá výbor, který to projedná. Nicméně nemůže zamítnout návrh, to je opravdu jenom o projednání a tím celý proces končí. Tento opačný postup je zvláštní, je to spíš podle mě zbavování se odpovědnosti nebo zdržovací taktika.
Je Andrej Babiš pod tlakem prezidenta?
To určitě pan premiér je. Tento tlak je soustavný a není jen ve věci jmenování nového ředitele BIS.
V pátek bude svolán sněmovní bezpečnostní výbor. Máte nějaký odhad, jak se v něm budou vyjadřovat jednotliví členové? Jaké stanovisko z něj vyplyne?
Když vezmu v úvahu historický vývoj, že pokaždé, když jsme byli na výboru a řešili jsme záležitosti ohledně Bezpečnostní informační služby – ať už to byly i nějaké kauzy, které třeba prosákly do médií, nebo věci ohledně rozpočtu, tak vždycky BIS i pan Koudelka dostali důvěru, a to i výbor potvrdil ve svých usneseních. Pokud vezmu tento vývoj, tak předpokládám, že by neměl být problém a měl by výbor rozhodnout ve stejném duchu.
Ovšem nedávná situace, kdy pan Bartošek (poslanec za KDU-ČSL, pozn. red.) chtěl svolat mimořádný výbor a já podpořil jeho návrh, kde bychom projednali tohle téma, neuspěl, a nepodepsali to ani poslanci hnutí ANO – to mě trochu znejisťuje. Ale předpokládám, že výbor podpoří pana Koudelku.
Nicméně, premiér Babiš v pondělí hovořil i o „opačných“ názorech na pana Koudelku.
Ty ve výboru zastupují poslanci hnutí SPD, protože se příznivci této strany objevují ve zprávách BIS jako extremisté. Nějaká nevraživost tam tedy je. Určitě jsou to i poslanci komunistů, ti mají také problém s aktivitami BIS, zejména v oblasti kontrašpionáže proti Ruské federaci.
Co říkáte na Babišovu kritiku pana Koudelky o tom, že šéf BIS příliš vystupuje v médiích a profiluje se jako politik?
Nemyslím si, že to tak úplně je. Pan Koudelka mediálně téměř nevystupuje – pouze v momentě, kdy se řeší nějaká celorepubliková kauza, která již v médiích je, a samozřejmě všichni chtějí nějaké vyjádření, takže bych to neviděl tak dramaticky. Pan Babiš dokonce říkal něco o vyjadřování jeho tiskového mluvčího. Zaznamenal jsem problémy s jeho twitterem, ale pokud si dobře pamatuju, tak to byl twitter osobní, nikoli oficiální kanál BIS.
Myslíte, že premiér na post do čela BIS navrhne ještě nějaké nové jméno?
Z jeho vyjádření to neumím posoudit. Působilo to na mě, že jsou ve hře dvě varianty – buďto, že pan Koudelka bude pokračoval dál, a nebo se nestane nic a pravomoc přejde na jeho zástupce, na pana plukovníka Pavlíčka.
Jaká rizika by mohlo přinést, kdyby tuto pozici obsadil někdo jiný? Má to rizika?
Tyto dvě varianty, které jsem vyjmenoval, jsou jedny z těch kladnějších, protože je zde zachovaná kontinuita služby, nemůže to způsobit disharmonii i v komunikaci se zahraničními partnery, protože v bezpečnostní komunitě je vždy velmi důležitá důvěra. V případě jakékoliv změny se tato důvěra může narušit, což by mohl být velký problém.
Pokud by to byl nový člověk, který by nebyl zcela z toho prostředí nebo jeho manažerské metody by nebyly standardní, tak se můžeme obávat i odchodu našich lidí z bezpečnostní služby a s nimi by odešlo i důležité know-how, důležitá technika, kterou znají a umí.
O co by Česká republika přišla, kdyby přišla o pana Koudelku v čele BIS?
Rozhodně by přišla o člověka, který je ve světě znám jako velký odborník, který bezpečnostní službu po panu Langovi pozvedl, čímž nechci říct, že předtím byla špatná, ale vždycky jde navázat a věci zlepšovat. Je oceňovaný i zahraničními partnery a spolupráce na mezinárodní úrovni je příkladná. Než by se obnovila důvěra a zase to začalo fungovat v pořádku, tak bychom mohli trpět i tím, že bychom neměli ty informace, které potřebujeme – například o zahraničním terorismu a podobně.
Kdo z tohoto předvolebního boje těží?
Přijde mi, že se tady hraje mariáš s hlavou ředitele BIS, a to mi přijde nedůstojné. Bezpečnost je a vždycky by měla být apolitická. Dělat z toho předvolební téma nebo vyjednávací pozici pro sestavování příští vlády, to mi připadá špatné. Jediní dva, kteří z toho mohou těžit, jsou pan prezident, pan premiér, nebo oba.