V onen den, kdy WHO pokřtila novou variantu koronaviru jménem omikron, se již nový protivník rozšířil do velké části světa. Obavy virologů z množství mutací v novém viru se od té doby do značné míry potvrdily; omikron je mnohem nakažlivější než delta. A mutant se nezastaví ani u dvojnásobně očkovaných. Dokonce ani u těch, kdo dostali posilovací dávku.
Německý Spiegel.de shrnuje, v čem pro nás může být omikron problém: „Omikron je nebezpečný především vinou dvou vlastností. Je pravděpodobně nakažlivější než jakákoli předchozí varianta. Omikron je navíc mutant, který obchází části imunitní obrany. Rekonvalescenti a očkované osoby mají protilátky, které mohou v případě nové infekce koronavirem skutečně rozpoznat a zlikvidovat útočníka. Omikron se však maskuje. Experimenty prokázaly 40násobné snížení neutralizačního účinku protilátek v této variantě. Z podobných důvodů chrání očkování před infekcí mnohem méně účinně než předchozí varianty; k průlomu vakcíny dochází mnohem častěji než u delty.“
První údaje z Jihoafrické republiky vzbudily určitou naději. Ve studii největší zdravotní pojišťovny v zemi, Discovery Health, se ukázalo, že riziko nutnosti hospitalizace je téměř o 30 procent nižší než v první vlně.
Je omikron snad neškodnější a mohl by jednoduše „projít populací“ jako sezónní chřipka, aniž by se nadměrně zatěžoval zdravotnický systém? Odborníci před takovými myšlenkami jednomyslně varují. I malá část vážně nemocných v obrovském počtu nakažených může snadno přetížit jednotky intenzivní péče v absolutních číslech. Kromě toho v jiných zemích to může s omikronem proběhnout jinak. V Jihoafrické republice prošly alfa, beta a delta velkou částí populace, takže spolu s očkovanými má naprostá většina lidí určitou imunitu; a populace je tam také mnohem mladší, a tudíž méně náchylná k závažným průběhům.
Zprávy z různých evropských zemí nevypadají radostně. „Varianta omikron se v Norsku prosazuje a brzy bude dominovat,“ uvádí nejnovější zpráva norského zdravotního úřadu. Na začátku roku odborníci očekávali, že v zemi, která má něco málo přes pět milionů obyvatel, se podle nejhoršího scénáře denně objeví až 300 000 nových infekcí a 200 pacientů bude muset být hospitalizováno. Tedy v případě, že „opatření epidemii výrazně nezpomalí“.
„Je to, jako by vypukla nová nákaza – turbo mor,“ konstatuje Spiegel.de. „V Norsku a Dánsku, ale i ve Velké Británii vidíme, co to dělá s lidmi a zdravotním systémem. Otázkou je, zda a jak lze poznatky z těchto zemí přenést do zbytku světa, včetně Německa. ‚S omikronem se v této pandemii karty zamíchaly – bohužel ve prospěch viru,‘ říká Melanie Brinkmannová, členka nové odborné rady německé vlády, která se poprvé sešla toto úterý a do Vánoc by měla předložit zprávu o hrozbě omikronu. Podle viroložky se tato varianta šíří ‚obrovskou rychlostí‘.“
Michael Meyer-Hermann, fyzik z Helmholtzova institutu pro výzkum infekcí v Braunschweigu konstatuje, že „omikron má takovou rychlost, že by tato varianta mohla za dva a půl týdne znamenat polovinu případů v Německu“. Podle něj by to však byl spíše pesimistický odhad, který je zatížen velkou nejistotou, protože zde je k dispozici stále málo údajů.
Ve Velké Británii již omikron každý den významně přispívá k novým rekordům. Ve čtvrtek tamní úřady napočítaly více než 88 000 nově nakažených osob, což je více než kdykoli předtím ve Spojeném království. Podle modelů by se do dubna mohla touto variantou nakazit polovina Británie. Britům vzhledem k vysokému počtu případů dojdou brzo důležité testy na koronavirus a přesný výskyt pak již nebude možné určit. Výskyt infekce se pozná už jen podle hospitalizací.
„Je to jako hledat cestu do cíle automobilového závodu pohledem do zpětného zrcátka,“ napsal ve středu na twitteru londýnský tvrůrce modelů Adam Kucharski. „Počet případů se v současné době zdvojnásobuje za méně než dva dny,“ říká Deepti Gurdasani, epidemioložka z Queen Mary University v Londýně. Obává se „obrovského nárůstu v období od Vánoc do Nového roku, což bude znamenat značný tlak na zdravotní systém“. Pokud je někdo příliš v klidu, asi by neměl být. „Lidé nemají takové obavy, jaké by měli mít.“
„Zaznamenali jsme rychlý nárůst případů omikronu,“ říká epidemiolog Troels Lillebæk z Kodaňské univerzity, který je zároveň předsedou dánské komise pro hodnocení varianty Sars-Cov-2. Každý druhý den se jejich počet zdvojnásobil. V současné době přicházejí data takovou rychlostí, že už je nestíhají vyhodnocovat. Proto není jasné, zda se prudký vzestup omikronu nyní poněkud zpomaluje. „V současné době si již nejsme jisti, zda se počty případů s omikronem skutečně zdvojnásobují každý druhý nebo třetí den,“ vysvětluje. „Ale každý den je počet případů v Dánsku vyšší než kdykoli předtím.“
Pondělní zprávy ze Spojeného království nejsou také optimistické. Vláda si musí „vyhradit možnost“ zavést v Anglii nová pravidla kvůli covidu, protože před Vánocemi se prudce zvýší počet případů onemocnění variantou omikron, uvedl podle BBC premiér Boris Johnson. Neoznámil zatím žádná nová opatření, ale uvedl, že ministři „zkoumají nejrůznější věci“. Premiér uvedl, že údaje jsou přezkoumávány „z hodiny na hodinu“, ale stále existují „některé věci, které musíme vědět jasněji, než se rozhodneme jít dál“. Lidi vyzval k opatrnosti. „Bohužel musím lidem říci, že si budeme muset vyhradit možnost přijmout další opatření, abychom ochránili veřejnost, veřejné zdraví a naši NHS (zdravotní služby). A my nebudeme váhat s přijetím těchto opatření.“
Vládní vědečtí poradci tvrdí, že nová omezení mohou být nutná velmi brzy. Navrhli snížení velikosti skupin, které se mohou scházet, a uzavření míst, kde je vysoké riziko přenosu.