Přímá demokracie je nyní hlavním tématem jednání o vytvoření vlády. Největším prosazovatelem přímé demokracie je Tomio Okamura, který si tento pojem vetkl do názvu předchozího i současného podnikatelského projektu zacíleného na podojení daňových poplatníků.
Není ale na škodu si připomenout něco z minulosti tohoto bojovníka za přímou demokracii. Byl to totiž právě Tomio Okamura, kdo 1. července 2015 vystoupil na protiimigrační demonstraci v Praze na Můstku. Tři minuty poté, co Okamura skončil s projevem, vyhrožoval Adam Benjamin Bartoš, organizátor demonstrace, ze stejného „pódia“ údajně vlastizrádné vládě oprátkou. Na stejnou demonstraci také dva účastníci z Generace identity přinesli symbolické šibenice, které nesly nápisy „Za vlastizradu“, „Národe český, povstaň“ a „CCCP=EU“. Tomio Okamura se pak následně neobratně vymlouval, že nevěděl, co bylo na šibenicích napsáno, zda třeba neznamenaly kritiku Islámského státu.
Týž Tomio Okamura pak letos o „vítězné sobotě“ stál na pódiu spolu s Milošem Zemanem, rovněž příznivcem přímé demokracie. S myšlenkou referenda souhlasí majitel ANO Babiš, komunisté i piráti. Zdaleka ne každý ale domyslí do důsledku, co mohou právě návrhy k referendu způsobit.
Právě okamurovcům, Babišovi i komunistům je totiž trnem v oku senát, který překáží ve svižném vládnutí a jehož zrušením by se prý ušetřilo. Finančně možná, ale znamenalo to likvidaci občanské společnosti a nástup k diktatuře. Protože pak už by zbývala pouze jediná instituce s právem měnit zákony, totiž ústavní soud, který by měl posuzovat ústavnost vyhlašovaných referend. Ale i ústavní soud se dá vyšachovat. Ukázali nám to Poláci a v roce 2013 to v Maďarsku předvedl Viktor Orbán, když pomocí ústavní většiny v parlamentu prosadil, že ústavní soud se smí změnami ústavy zabývat pouze z procesního hlediska, nikoli už obsahově, a že se nesmí odvolávat na své vlastní judikáty z doby před přijetím nové ústavy. Nová maďarská ústava rovněž umožňuje zakázat předvolební kampaň v soukromých médiích poté, co bývalá veřejnoprávní byla zcela ovládnuta státní mocí a soukromá skoupena Orbánovými příznivci. Zákony, které předtím zrušil maďarský ústavní soud, byly parlamentem nově začleněny do přímo ústavy…
Pokud bychom dospěli tak daleko a ještě k tomu měli referendum, šlo by snadno obnovit trest smrti, což by obyvatelstvo určitě uvítalo. Pak by se mohlo lidovým hlasováním rozhodnout o rozšíření pojmu vlastizrada. A kdo by byl určil, koho považovat za vlastizrádce? Třeba nový vůdce lidu, který by se mohl inspirovat výrokem vídeňského starosty Luegera: „O tom, kdo je žid, rozhoduji já.“