Vůbec první větší organizované testy na protilátky proti koronaviru v Česku prozatím žádnou velkou naději nepřinesly. Prahou ani Ostravou, odkud krevní vzorky desítek lidí pocházely, však neprošlo v poměru k jejich obyvatelstvu tolik Číňanů jako Českým Krumlovem, kde projekt momentálně pokračuje. První data svého druhu vzešla z výzkumu soukromé laboratoře. Výsledky jinde uskutečněné vládní iniciativy budou známé až za několik dnů.
Akci zorganizovala TelevizeSeznam.cz, která se s laboratoří dohodla, že do projektu zařadí jen zájemce, kteří na přelomu roku prodělali neobjasněná onemocnění s veškerými nebo s většinou příznaků nemoci COVID-19: zápalem plic, horečkami a suchým kašlem, případně ještě ztrátou čichu, chuti apod. Výsledky byly možná mírným zklamáním – nikdo z testovaných protilátky proti novému typu koronaviru neměl. Nešlo ale zdaleka o jediné lidi, které laboratoř Biolab zmíněnému testu podrobila.
Z bezmála 200 lidí, které uvedené laboratoře za poslední týden otestovaly, měli protilátky jen tři, přičemž k jednomu z nich vedoucí laboratoře Biolab MUDr. Natálie Mészárosová dodává v pořadu zajímavé postřehy.
Reportéři pořadu Televize Seznam.cz A dost! iniciovali odběry už minulý čtvrtek, byť v menším, než jak se je chystá pojmout vláda s přece jen většími možnostmi. V pražských laboratořích soukromé společnosti NextClinics vyšetřili vzorky krve, které odebrali desítkám dobrovolníků.
První fáze popisovaného výzkumu se týká již zmíněné Prahy a Ostravy. Laboratoř pro její účel odebrala celkem 43 vzorků od zájemců, kteří se přihlásili prostřednictvím aplikace NextLife. Jak v předmětném dílu A dost! vysvětluje lékařka Natálie Mészárosová, zvolená metoda vyšetření zjišťuje nejen přítomnost, ale i množství dvou typů protilátek, z nichž jeden vypovídá o akutní fázi onemocnění COVID-19 a druhý o již prodělané infekci.
Tvůrci pořadu oslovili také epidemiologa Rostislava Maďara, který koordinuje pracovní skupinu pro řízené uvolňování karantény. Podle něj se protilátky ve většině případů tvoří, ale je otázka, jak dlouho v těle vydrží. Z dosavadních zjištění nicméně Maďar vyvozuje možnost jen velmi pozvolného uvolňování omezujících opatření. „Vypadá to, že se s čínskou komunistickou chřipkou budeme muset naučit žít,“ shrnul jeho slova moderátor Jan Tuna.
Zajímavé bude sledovat výsledky vyšetření vzorků z Českého Krumlova, kde se vystřídala většina čínských turistů, kteří v inkriminované době rozšíření nákazy navštívili Českou republiku. Tamní obyvatelé trpěli těžkými virózami i zápaly plic, přičemž někteří skončili i na plicních ventilátorech. Mezi testovanými je například i číšník, který si pamatuje, že byl v kontaktu s turistkami z Wu-chanu. Výsledky krevních rozborů obyvatel Českého Krumlova napovědí mimo jiné i to, zda jsou na tom lidé, kteří prodělali onemocnění COVID-19 s těžším průběhem, s hladinou protilátek lépe než ostatní.
Jakkoliv podobné sběry dat podle toho, jak své záměry prezentují vládou sestavené týmy, mohou působit složitě, výše uvedený výzkum se podařilo domluvit a spustit během dvou dnů. „V úterý odpoledne jsme se s nimi poprvé spojili a ve čtvrtek ráno se začalo odebírat a testovat,“ popsal deníku FORUM 24 snadnou organizaci moderátor pořadu A dost! Jan Tuna.