Projev Vladimira Putina na oslavách Dne vítězství 9. května byl očekáván celým světem. Kromě toho, že všechny zajímalo, co ruský prezident řekne ve spojitosti s válkou na Ukrajině, důležité bylo i jeho vystupování. To totiž mohlo přiživit spekulace o Putinově zdraví. Podle odborníka na řeč těla se tak skutečně stalo.
Jedenáctiminutový projev ruské hlavy státu odhalil podle odborníka na řeč těla několik drobností, které poukazují na zdravotní problémy. Mike Carter pro deník The Mirror uvedl momenty, podle nichž lze údajně poznat, že něco není v pořádku.
Prvotně Carter upozornil na mělký dech, který u Putina při jeho projevu pozoroval. „Takto zadržujeme dech nebo těžce dýcháme, když po fyzické nebo psychické stránce něco není v pořádku,“ vysvětlil expert na řeč těla. Dodal, že to také může znamenat, že je ruský prezident zadýchaný, což je další známka možného zdravotního problému.
Dále si Carter všiml podivného pohupování Vladimira Putina. To si vysvětluje buď rozrušením, nebo skutečnou chorobou. Nejčastěji se ve spojitosti s ruskou hlavou státu spekuluje o parkinsonovi či rakovině. „Neustálé pohupování by mohlo být znakem zdravotních potíží, široké rozkročení při proslovu pak může značit Putinovu obavu z pádu,“ vysvětluje expert.
Mnoho lidí také zarazil fakt, že si Putin při sledování vojenské přehlídky nechal zakrýt nohy dekou. Při devíti stupních, které 9. května panovaly v Moskvě, se to zdá být zvláštní. Navíc, když byl prezident jediným z nejvyšších zástupců Kremlu, kdo se dekou přikryl.
Zdraví straší generály
Spekulace o zdraví prezidenta vyvolávají velké obavy mezi velícími důstojníky armády. Mnozí přední vojenští a bezpečnostní činitelé, stejně jako prezidentovi blízcí, se totiž obávají, že Putin umírá nebo je vážně nemocný. Armádní velitelé proto nechtějí riskovat, že by mohli být postaveni před soudní tribunál například za použití jaderných zbraní. Bez Putinovy ochrany se cítí ve větším nebezpečí, než by jim hrozilo v momentě, kdy by byl ruský prezident zdravý a za své vojáky by se dokázal postavit.
„Věřím, že tato skutečnost, tedy, že si lidé v blízkosti ruského prezidenta myslí, že není zdravotně v pořádku, snižuje riziko, že uposlechnou jeho rozkaz zabíjet nepřátele, jako to dělali v minulosti,“ vysvětlil investigativní novinář serveru Bellingcat Christo Grozev. „Ze stejného důvodu je nepravděpodobné, že by někdo zmáčkl jaderné tlačítko,“ dodal.