Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) je „úplně tragické“, že se reprezentanti některých demokratických zemí chystají zúčastnit inaugurace ruského prezidenta Vladimíra Putina. Připomněla, že už loni v březnu na něj vydal mezinárodní soud v Haagu zatykač. Na úterní inauguraci budou například zástupci Slovenska a Francie.
„17. března 2023 vydal soud v Haagu zatykač na Putina. 8. května 2024 se chystá řada reprezentantů demokratických zemí přijet na inaugurační loutkotyátr tohoto válečného zločince,“ napsala senátorka. „To je úplně tragické a je jedno, jestli tam nebudou v nejvyšším zastoupení. S vrahem se na tribunu nechodí,“ vzkázala.
Putin v úterý při okázalé inauguraci v Kremlu zahájí svůj šestý mandát v čele země, kterou vede už 24 let. Volby vyhrál letos v březnu poté, co v roce 2022 zahájil invazi na Ukrajinu a v podstatě zničil jakoukoliv politickou opozici.
Putinovo zvolení západní země zpochybnily a Evropský parlament k tomu přijal 25. dubna ve Štrasburku usnesení, ve kterém členské státy a mezinárodní společenství vyzval, aby neuznaly výsledek ruských prezidentských voleb za legitimní.
Inaugurace se zúčastní členové ruské vlády, poslanci, soudci, příslušníci ústřední volební komise i význačné osobnosti ruské vědy a kultury či slavní sportovci. Řada západních zemí svou účast odřekla v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a kritikou stavu ruské demokracie.
Mezi nimi je i Česká republika. „Nemyslím si, že naše současné vztahy odpovídají tomu, aby se náš současný chargé d’affaires (Jan) Ondřejka takové ceremonie účastnil,“ řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Naopak například Francie na inauguraci svého zástupce vyšle, stejně jako Slovensko. „Slovensko si uvědomuje složitost situace, ale navzdory tomu je proti vytváření nové železné opony a takovýto postoj potvrzují i ty evropské země, které na inauguraci posílají své diplomatické zástupce,“ citovala agentura TASR tiskový odbor slovenského ministerstva zahraničních věcí.