Bývalý gruzínský prezident a momentálně ukrajinský opozičník Michail Saakašvili otevřel další kapitolu politického bizáru. Po nedávném pokusu o jeho zatčení ukrajinskou policí, kdy vyhrožoval skokem ze střechy, byl Saakašvili 12. února vyhoštěn z Ukrajiny. Podle slov tiskového mluvčího Pohraniční služby Ukrajiny Olega Sloboďna byl politik zatčen a navrácen do země předchozího pobytu, tedy do Polska. Ani tentokrát se zatčení neobešlo bez výtržností, jelikož pohraničníky napadli neznámí lidé, proti nimž policie byla nucena zakročit silou.
Zatčení v restauraci
Server Hromadske.ua přinesl vyjádření několika svědků, kteří v době zatčení pobývali se Saakašvilim. Podle jejich slov se zadržení podobalo spíše únosu než oficiální proceduře. Příslušníci ukrajinské pohraniční služby ozbrojení samopaly měli vtrhnout do restaurace v Kyjevě, kde Saakašvili zrovna pobýval, a vyzvat všechny hosty, aby si lehli na zem. Politika vyvedli, posadili do služebního auta bez jakékoliv vyjádření nebo prokázání se zatykačem a odvezli neznámo kam. Později vyšlo najevo, že Saakašviliho odvezli přímo na kyjevské letiště Boryspil. Zde jeho spolupracovníci protestovali proti vyhoštění a snažili se celníkům zabránit v další činnosti. Advokát politika informoval, že podal trestní oznámení na únos.
Rozhodnutí o deportaci bylo vydáno na základě rozsudku ukrajinského soudu o odmítnutí udělení azylu, o který politik požádal v prosinci minulého roku. Saakašviliho blízký spolupracovník na Twitteru oznámil, že se opozičník nyní nachází ve Varšavě. Po překročení hranic nebyl zadržen a podle zákona má čtrnáct dní na to, aby se rozhodl, jak bude postupovat dál.
Nekonečný cirkus
Ukrajinská policie se už jednou pokusila Saakašviliho zadržet. V prosinci minulého roku byl obviněn ze spiknutí s Ruskem a bývalým ukrajinským prezidentem Janukovyčem za účelem svržení současné hlavy státu Petra Porošenka. Policie dorazila k Saakašviliho kyjevskému bytu, avšak politik stačil uprchnout na střechu domu, odkud vyhrožoval, že skočí. Policie nakonec opozičníka zpacifikovala, avšak když jej chtěla odvézt k výslechu, dav podporovatelů Saakašviliho jej z policejního auta vytáhl a znemožnil policii další činnost. Poté následovala přetahovaná mezi Saakašvilim a úřady, které vydaly nařízení, že se má politik dostavit k výslechu a on se nikdy nedostavil. Místo toho objížděl celou Ukrajinu a pořádal antikorupční mítinky namířené proti Petru Porošenkovi.
Saakašviliho, který byl mezi léty 2004–2013 gruzínským prezidentem, pozval jeho přítel ze studií Petro Porošenko na Ukrajinu, aby ve funkci gubernátora Oděské oblasti pomohl nové ukrajinské administrativě v boji proti korupci. Avšak nedlouho poté mezi ním a hlavou státu došlo k názorové roztržce, načež se ukrajinský prezident rozhodl odebrat Gruzínci ukrajinské občanství, zrovna když se Saakašvili nacházel v zahraničí. Politik se nehodlal podřídit a za obrovské mediální pozornosti si doslova prorazil cestu na Ukrajinu skrz polsko-ukrajinskou hranici. Jeho podporovatelé ho přes hranici přenesli na ramenou za přihlížení ukrajinských pohraničníků.
Uzavírá se tak politická kariéra muže, který se nemůže vrátit do rodné země, jelikož tam byl pravomocně odsouzen za korupci k trestu odnětí svobody. Navíc vzhledem k tomu, že se Saakašvili vzdal občanství gruzínského, aby mohl obdržet ukrajinské, ocitl se tento kdysi vrcholný politik bez občanství a v tomto stavu se nachází dodnes.
Zas a znovu tedy osobní svár mezi ukrajinským prezidentem a jeho bývalým spolupracovníkem rozpolcuje ukrajinskou politiku a přilévá olej do ohně nedůvěry v současné politické vedení země.