Server Aktuálně zveřejnil rozhovor Karla Hvížďaly s bývalou šéfredaktorkou a známou investigativní novinářkou Sabinou Slonkovou. Slonková v tomto rozhovoru popisuje prostředí současných vedoucích manažérů vydavatelství Mafra, s nimiž jako šéfredaktorka musela spolupracovat. Říká, že „slovo nezávislost byla pro ně jen fráze.“ Na otázku Karla Hvížďaly, proč vlastně z MF DNES odešla, odpovídá:
„Ukázalo se, že mám úplně jiné představy o tom, co v praxi znamená slovo nezávislost.“ A dále Slonková uvádí: „Ten rozpor byl tak velký, že přípravu svobodných novin v podstatě znemožňoval. Dostala jsem se do stadia, kdy bych při svém dalším setrvání ve funkci musela dělat věci, které nikdy dělat nebudu a nechci.“
Celý rozhovor se Sabinou Slonkovou, který považujeme za velmi důležitý pro kritickou diskuzi o českých médiích, čtěte ZDE.
Zároveň také přinášíme dva pohledy z prostředí Svobodného fóra.
Názor spolupracovníka Svobodného fóra Bohumila Doležala, který ukončil spolupráci s Lidovými novinami po příchodu Andreje Babiše do vydavatelství Mafra:
Paní Slonková přišla do MF DNES a až po půl roce zjistila, že tam nejde provádět normální práci a dělat nezmanipulované a nezávislé noviny. Řekl bych, že má mírně řečeno dlouhé vedení. Nastoupila do vedoucí funkce v novinách, které před tím koupil oligarcha. Andrej Babiš tento pojem naplnil skutečně dokonale: je zároveň čelným politikem, velkopodnikatelem a mediálním magnátem. Ten problém má být člověku jasný. Přišla tam navíc po té, co předchozí šéfredaktoři odešli a bylo zjevné, že jejich odchod souvisí s úbytkem nezávislosti. Nepochybuji, že paní Slonková odešla z dobrých důvodů. Zároveň je však také třeba vidět, že její příběh je úplný nejen tím, že odešla, ale že tam před tím přišla. Připomíná mi to reformní komunisty, kteří tvrdili, že byli v KSČ, aby tam dělali něco dobrého pro společnost.
Glosa Pavla Šafra, editora Svobodného fóra a bývalého šéfredaktora MF DNES:
Především je dobře, že Sabina Slonková z MF DNES odešla. Ale v klíčovou chvíli, kdy krajně problematický uzurpátor dobýval prostředí médií a politiky, sehrála úlohu fíkového listu, kterým se zakrývají nepěkné věci. Zda to věděla, je na ní. Problém je však spíše v tom, že část společenské elity považovala předchozí poměry za natolik špatné, že jim přišlo přijatelné je léčit něčím, co se pak ukázalo ještě mnohem horší. V tom tkví mnohem širší selhání českých elit. Dojem, že předchozí poměry jsou tak zásadně špatné, vytvořila média prostřednictvím velkého množství „odhalení“, která nakonec vesměs vyšuměla do ztracena. Velkovýroba tzv. investigativních kauz přispěla k nevěcné a hysterické atmosféře antikorupčního boje. Ten pak vynesl k moci jak Andreje Babiše, tak pomohl předtím i Miloši Zemanovi.
Mám za to, že v žurnalistické práci existuje ještě jedna hodnota, která stojí nad odhalováním nepravostí, a to je zdravý rozum, díky němuž novinář cítí zodpovědnost vůči státu a vůči veřejnosti. Každopádně ten masívní antikorupční boj, jehož se po svém zúčastnili i investigativní novináři, nás dovedl do druhého extrému, kdy byla nakonec investigativní žurnalistika prakticky vytlačena z velkých médií a nepravosti současného držitele moci téměř nejde dostat do širšího povědomí veřejnosti. Jakoby skoro nebyly a pro to už je líp. Souhlasím ovšem se Sabinou Slonkovou v tom, že pobyt v internetovém undergroundu přináší zajímavé možnosti. Naučíme se něco nového.
Jak ovšem tato situace prospívá silně zmanipulované a zmatené veřejnosti, o tom mám jisté pochybnosti. Klíčové noviny jsou prostě v zajetí. Důsledky jsou o dost horší, než si většina z nás myslela.