Vypadá to, že se blíží doba, kdy Andrej Babiš skutečně ukáže, jak moc mu jde o dobro českých občanů a do jaké míry je jeho politické angažmá pouhým byznys plánem. Pokud by totiž Sněmovnou prošel zákon poslance Chvojky, který by měl omezit možnost vlastnictví firem a médií členy kabinetu, miliardář s mandátem ministra by zřejmě musel volit mezi stamilionovými zisky svého Agrofertu a platem státního úředníka. I když velmi vysokého. Babiš už se k možnosti ztráty části moci postavil. Pohrozil koaličním partnerům, že pokud se odváží hlasovat proti němu, bude je to mrzet a s klidem ve vládě se mohou rozloučit.
Nejodvážněji se k situaci kolem takzvaného „Lex Babiš“ zatím postavili lidovci, i když to překvapuje. Marian Jurečka, ministr, který šel Babišovi na ruku při schvalování podpory biopaliv a nechal tak Agrofert vydělat miliony, možná i miliardy, hned po doporučení ústavněprávního výboru pronesl, že návrh zákona podpoří. I fakt, že předkladatelem je poslanec ČSSD dokazuje, že se s největší pravděpodobností v koalici leckdo probudil. Kauza Čapí hnízdo totiž v celé své kráse odhalila nestandardní jednání, které je Andreji Babišovi vlastní. Vzdáleně to připomíná příběh známého mafiána Al Caponeho, který nakonec doplatil na nezaplacené daně.
Ty sice Babiš podle svých častých slov platí, kudy chodí, ale pokud nikdo nedokáže ministra financí zastavit při jeho neustálém střetu zájmů, možná ho dožene evropské právo. Do té doby ale bude Babiš řešit dalšího strašáka, kterého mu chystají jak opoziční a nyní i koaliční poslanci. Konec státním zakázkám, konec mediální blamáži, kterou přes své deníky průběžně šíří a konec vlastnictví zemědělského koncernu. To už je těžký kalibr i na Babiše. Má vůbec cenu působit ve vládě, která mi najednou nepřihraje žádné peníze? Jestli měl pravdu jeden z prvních místopředsedů hnutí ANO, chce Babiš v politice vydržet do roku 2020, kdy skončí evropské dotace do zemědělství v České republice. A to by najednou získalo nový rozměr.
Po Čapím hnízdě totiž bude každý sledovat změny ve vlastnictví Babišových firem, jak on sám říká i těch, co jsou součástí holdingu. Na děti už zřejmě raději nic nepřepíše, to už se nevyplatilo na farmě, která patří-nepatří vicepremiérovi. Manželka není manželka, i když nosí jeho jméno, takže těžko říct, zda jí dostatečně důvěřuje a další člověk, kterému by „půjčil“ na pár let své impérium určitě neexistuje. Nabízí se sice zemědělec Rada, který také Babišovi svou firmu poukázal, ale slušně řečeno, jejich vztahy nejsou na dobré úrovni.
Jak tedy vyřešit problém, který se sice zdá neaktuální, ale čím dál víc pravděpodobný? Logické by bylo odejít z politiky a užívat si s rodinou svých miliard. To však jen tak nehrozí. Babiš okusil moc a velmi mu zachutnala. Obzvlášť v současnosti kdy zjistil, že při troše snahy může ovládat téměř každého včetně prezidenta, který si jinak dělá úplně, co chce. Druhou variantou je nasadit všechny síly a návrh zákona „Lex Babiš“ zadupat do země. Stejně jako v případě elektronické evidence tržeb se tak opět můžeme dočkat porušení demokratických postupů, na kterých Sněmovna stojí a Babišova mohutného vítězství. To si však tentokrát nesmí nechat občané, média, opoziční, ale i koaliční politici líbit.