Předseda hnutí ANO Andrej Babiš pravidelně hlásá, že vybraná média pracují pro současnou vládní pětikoalici. Tentokrát ovšem přitvrdil. Jsou podle něj součástí Tálibánu. Několikrát to zopakoval na středečním jednání poslanecké sněmovny, kde byl na programu zákon o České televizi a Českém rozhlase. Podle poslance žijeme v mediokracii.
Andrej Babiš zahájil svůj projev slovy, že by rád vyvedl spoluobčany, kteří se domnívají, že se v rámci projednávání zákona o ČT a ČRo v poslanecké sněmovně hovoří o demokracii a nezávislosti, z omylu. Ve skutečnosti mají podle něj vládní poslanci jiný záměr, a to udržet ředitele ČT Petra Dvořáka ve funkci. „A proč? No proto, že pan ředitel Dvořák zkrátka akceptuje to, že Česká televize není nezávislá, není,“ objasnil svůj pohled na věc. Podle Babiše je jen do počtu. „Šámal to řídí, vážení, Šámal. Ten má pod sebou Tálibán. A pokud někdo si myslí, že to někdo změní, tak já jsem na to zvědav,“ vysvětlil.
Babiš svůj útok na média začal útokem na Českou televizi. Je podle něj netransparentní a NKÚ ji nekontroluje. „My vlastně nic nevíme o České televizi,“ řekl. Dvořák se pětikoalici hodí, protože některé pořady jsou součástí koalice. Česká televize podle neúspěšného prezidentského kandidáta vyhrála pětikoalici sněmovní volby v roce 2021 a samozřejmě nyní významným způsobem vyhrála i prezidentské volby.
Pokračoval výčtem pořadů, které jsou podle něj součástí Tálibánu. Pořady Reportéři ČT, 168 hodin, Newsroom a Otázky Václava Moravce a další podle něj manipulují. „Součástí Tálibánu je i Interview. Viděli jsme Patrik Nacher, jak tam byl, jak se vede ta debata,“ řekl. FORUM 24 pan poslanec označil za deník TOP 09 a odkazoval se na příchod novináře Marka Wollnera do redakce.
Nekonečný proud slov
Nezapomněl zmínit ani debaty před prezidentskými volbami. „Totální porušení etického kodexu, urážky, dehonestace, měl jsem tam pultík, vysmívali se,“ rozčílil se Babiš nad první debatou v České televizi, na kterou nedorazil. Ve druhé pak prý moderátor Martin Řezníček mluvil za zvoleného prezidenta Petra Pavla.
Všechny pražské redakce fandí podle Babiše Petrovi Pavlovi, anebo jsou protibabišovské, „včetně iDNES, prosím vás, tak to tak je. Je potřeba se na to podívat, jak to vlastně tady tedy máme,“ pokračoval a dodal: „A když tam zvou jenom Antibabišovce, tak je to jasné. Takže my žijeme v mediokracii, v mediokracii, tak to je, v mediokracii. A ti novináři jsou strašně solidární,“ vykřikoval předseda hnutí ANO.
Babišův projev chvílemi nedával příliš velký smysl. „Česká televize např. ani neměla tolik slušnosti, aby vysílala tu mojí tiskovku po prohraných prezidentských volbách. To potom dávali nějak ze záznamu, protože vyhrál jejich kandidát, ale to je samozřejmě v pořádku. Takže žádná nezávislost, žádná nezávislost, jde tady jenom o zabetonování pana ředitele, který je – a samozřejmě ty pořady jsou čistě provládní, čistě provládní. A samozřejmě mě vždycky fascinovalo, když náhodou šéfka nadace Agrofertu byla v televizi, my darovali přístroj za tři miliony do Thomayerky, nikdy tam nebyl Agrofert, vždycky tam dali jen nadace. Nebo když mě účelově trestně stíhali, tak vždycky bylo: trestně stíhaný Babiš. Tak si to porovnejte s těmi druhými(?). Jak vybírají fotky, koho tam vybírají, kdo tam mluví, vždyť je to do očí bijící,“ zaznělo například.
Předseda hnutí ANO se navážel také do moderátora Václava Moravce, který podle něj není objektivní, a citoval z jeho twitterového účtu. „Přemýšlel jsem, jak na takové chování moderátora velmi sledovaného pořadu reagovat, jak se bránit, a nakonec jsem se rozhodl, že nemám jinou možnost než do takového pořadu přestat chodit. Ušetříme si tak společně čas a energii spojené s hledáním volných termínů a s napínáním lidí, jestli premiér dorazí, nebo ne, a ochráníme je před klamavými upoutávkami, ve kterých ČT na hlavním kanále několik dnů informuje své diváky o tom, že jste mě do svého pořadu pozvali, aniž byste k tomu dodali velmi podstatnou informaci, že jsem pozvání nikdy nepotvrdil. To byla klasika. Vždycky to avizoval, já jsem to nepotvrdil a potom na poslední chvíli tam nechával židli. Zároveň tímto rozhodnutím předejdu tomu, aby mě pan moderátor mohl vydírat prázdnou židlí se jménem, tady to píšu, pokaždé, když z jakéhokoliv důvodu nepřijmu jeho pozvání, protože to je povinnost. Oni nám říkají: musíš, protože my, Česká televize, my novináři tady rozhodujeme, kdo v této zemi uspěje ve volbách, kdo bude ve vládě, kdo bude prezident,“ prohlásil Babiš.
A takto předseda hnutí ANO svůj projev uzavřel: „Já jsem teď potkal náhodou jednoho historika, a tak mě vlastně napadlo, že my jsme tady slavili třicet let od vzniku samostatné České republiky a máme – kolik už – za chvíli to bude 34 let od revoluce. Tak mě napadlo, že tady to nikdo vlastně nesepsal, jak to bylo. Těm, kteří se narodili v listopadu 1989, je teď 33 asi, ne? Dobře počítám? 34 jim bude. A nikdo nikdy nesepsal, co tady bylo, jak to bylo, kdo koho zvolil, jak to bylo s kupónkou, jak tady skartovali 25 tisíc svazků estébáků, jak se s tím kšeftovalo… To nikdo nesepsal. Já nevím proč. Česká televize vysílala? Vždyť ta mladá generace vůbec neví, co se tady stalo po revoluci za těch 34 let, nic neví, všechno zapomněli nebo nikdy jim to nikdo ani neřekl, nikdy. Ale Česká televize to nevysílá, protože samozřejmě to by asi nedopadlo dobře pro některé strany, které jsou tady u vlády. Takže média, mediokracie. A bohužel, bohužel to tak je, rozdělená společnost. To je zásluha médií samozřejmě, takže jde tady jenom o to, aby pětikoalice, součást nové totality, si uchránila pana ředitele České televize, který je tam ředitel na nic, protože Tálibán si tam dělá, co chce.“