Ruská armáda úspěšně obchází zákaz konzumace alkoholu. Existuje více způsobů, jak se dostat k pití, než jak tomuto jevu zabránit. Zatímco jídlu od místních se ruští vojáci ze strachu z otravy vyhýbají, alkohol kupují pod rukou, a to ve značném množství. Důstojníci proti tomu moc nezakročují, protože jsou na tom stejně jako jejich vojáci.
Exilový ruský web Echo sesbíral zprávy z různých ruských médií, kde jsou osobní svědectví lidí, kteří alkoholismus v okupační armádě bojující na Ukrajině dosvědčují.
„Samohonka je nechutné kvality: smrdí jako spálená guma a ráno je vám z ní špatně (kocovina). Ale je silná,“ říká pro web Vot Tak jeden z vojáků sloužících na Ukrajině. Kvůli špatné kvalitě ale berou vojáci takovou pálenku jen „v krajním případě“.
Úřady ve frontových oblastech zakazují místním obchodům prodej alkoholu, ale to, že lahve alkoholu nejsou vidět na pultech, neznamená, že by se s alkoholem neobchodovalo. Nejčastěji se prodává v lahvích za cenu kolem tisíc rublů za litr nebo litr a půl. (To je asi 230 českých korun.) Alkohol je často předražený, ale v některých oblastech je možné o ceně vyjednávat a získat ho levněji.
„Přijdete do obchodu, domluvíte se, zaplatíte a prodavač schová láhev (vodky) někde u záchodu. Jdete si pro ni,“ uvádí další voják.
Proti opilství se orgány snaží bojovat kontrolami. Provádí je FSB a velení armády a problém opilství se řeší na místě a provinilci jsou přísně trestáni.
„Vojenská policie našla vojáka, který opustil jednotku. Podařilo se mu dostat se o několik desítek kilometrů dál. Když ho policie našla, voják byl silně opilý. Pak ho připoutali ke stromu v táboře a spoutali mu ruce. Když velitelé usoudili, že jeho trest skončil, vrátili ho zpět k jednotce,“ vypovídá další voják.
Někteří velitelé ovšem nejen vidí, že jejich podřízení značně pijí, ale sami dělají to samé.
„Někdy se stane, že si důstojníci přivezou silný alkohol z ‚civilu‘, několik litrů najednou, a vypijí ho společně s kolegy vojáky. Za tímto účelem se alkohol schovává na různých místech a v bednách s municí a pronáší se přes mnoho kontrolních stanovišť zřízených u vstupů do táborů a na linii dotyku,“ píše web Vot Tak.
Lidé, co s novináři mluvili, poznamenávají, že obecně se ve válčící armádě pije méně než dříve. Ti, kteří nadále pijí, to dělají z nudy.
„Mnozí pijí z únavy, monotónnosti života. A je tu malé procento těch, kteří bez vodky nedokážou žít. Těch se snažíme zbavit tím, že je převelíme k jiným jednotkám nebo pošleme do týlu.“
Web Vjorstka přitom minulý měsíc napsal, že ruské vojenské soudy v pohraničních oblastech doslova každý den projednávají případy opilství v armádě. Před válkou prý nic takového neexistovalo.