
Timothy Snyder FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
„Kolony Tesla Cybertrucků s maskováním a černým X na střeše by vzbudily pozornost každého, ale skutečná cesta k převzetí moci je mnohem nenápadnější,“ prohlásil americký historik Timothy Snyder. Podle něj stačí hrstka jednotlivců, kteří získají přístup k počítačovým systémům státu, aniž by kdokoli reagoval. Ve svém článku varoval, že tento typ státního převratu už probíhá a jeho nebezpečí tkví v tom, že jej nikdo nevidí ani nepochopí. A právě proto by podle jeho slov mohl uspět.
„Velké terénní pick-upy Tesla hlučně projíždějí Washingtonem. Pneumatiky skřípou. Vyskočí z nich pár desítek mladých mužů oblečených v neprůstřelných vestách a červeno-černých uniformách Ďáblových šampiónů. Po nacistickém pozdravu popadnou zbraně a běží k jednomu vládnímu úřadu za druhým, vykřikují hesla jako ‚všechnu moc nejvyššímu vůdci Skibidi Hitlerovi‘,“ začal svůj článek na platformě Substack Snyder.
Dodává, že tenhle starý typ převratu by asi neměl ve Spojených státech šanci. „Centrem moci bylo fyzické místo. Jeho obsazení a vyhnání lidí, kteří zastávali úřady, znamenalo nárokovat si kontrolu,“ objasnil Snyder. Je přesvědčen, že něco takového by Američané za převrat okamžitě považovali.
Jenže prý žijeme v moderní době a staré postupy už nefungují, a to ani v převratech. Dnes už by takový převrat vypadal podle Snydera docela jinak: „Pár desítek mladých mužů chodí od úřadu k úřadu, oblečeni v civilu a vyzbrojeni pouze zipovými disky. Pomocí technického žargonu a vágních odkazů na rozkazy shora získají přístup k základním počítačovým systémům federální vlády,“ napsal.
„Když tak učiní, poskytnou svému Nejvyššímu vůdci přístup k informacím a pravomoc zahájit a zastavit všechny vládní platby,“ pokračoval Snyder, který před lety napsal knihu o vzestupu autoritářství Cesty k nesvobodě. Podle známého historika přesně takový převrat v podání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho spojence Elona Muska právě nyní v přímém přenosu prožíváme. Snyder je o tom podle svých slov přesvědčen a varuje, že pokud si to včas neuvědomíme, může takový převrat uspět.
Jak se dělá převrat v digitálním věku
Snyder je renomovaným historikem a autorem, který využívá své znalosti historie k analyzování aktuálního dění. Teď varoval, že bychom měli zásadně proměnit naše chápání toho, co vlastně puč obnáší. Před očima se nám totiž podle něj odehrává státní převrat, který ale jako státní převrat nevypadá.
V digitálním věku již prý není potřeba fyzické okupace vládních budov, jak jsme toho byli svědky v minulosti. Snyder popsal situaci, kdy lidé, kteří se vydávají za civilisty, převezmou moc: „Když tak učiní, poskytnou svému Nejvyššímu vůdci přístup k informacím a pravomoc zahájit a zastavit všechny vládní platby.“ V důsledku digitálních operací je schopnost přímo ovlivnit vládní rozpočty, právní normy a obecnou demokratickou strukturu stále více v rukou těch, kteří mají přístup k těmto technologiím.
„Ve třetí dekádě jednadvacátého století je moc spíše digitální než fyzická. Budovy a lidské bytosti jsou zde proto, aby chránily fungování počítačů a tím i fungování vlády jako celku, v našem případě (v principu) demokratické vlády,“ napsal Snyder. Je přesvědčen, že jednání Muska a jeho spojenců zcela naplňuje podstatu státního převratu. „Jednotlivci, kteří se chopili moci, na to nemají právo. Elon Musk nebyl zvolen do žádné funkce a neexistuje žádný úřad, který by mu dal pravomoc dělat to, co dělá,“ zdůraznil.
Chtějí zničit demokracii
Snyder je dle svého textu hluboce přesvědčen o tom, že jednání lidí kolem majitele sociální sítě X a Tesly je „převratem i ve svých zamýšlených důsledcích: zvrátit demokratickou praxi a porušit lidská práva“. Musk podle jeho názoru pošlapal veškeré zásady ochrany soukromí. „A vlastnictví těchto dat (získaných z federálních IT systémů, pozn. red.) umožňuje vydírání a další zločiny,“ zdůraznil Snyder.
Upozornil, že „získáním možnosti zastavit platby ministerstvem financí by Musk také učinil demokracii bezvýznamnou. Volíme zástupce v Kongresu, kteří schvalují zákony, jež určují, jak jsou utráceny peníze z našich daní“. Zastavením těchto plateb podle Snydera činí bezvýznamnými také zákony, a tedy i Kongres.
„Pokud Musk ovládne tyto digitální systémy, republikánští volení představitelé budou stejně bezmocní jako ti demokratičtí. Instituce, pro jejichž vytvoření hlasovali, mohou být také ‚vymazány‘, jak říká Musk,“ varoval Snyder. Postupně může podle jeho názoru Musk ovládnout i samotného Trumpa: „Bez použití počítačů federální vlády toho (Trump) moc nezmůže. Nikdo to samozřejmě jemu ani jeho příznivcům nevysvětlí.“
„Probíhá převrat proti Američanům jako vlastníkům lidských práv a důstojnosti a proti Američanům jako občanům demokratické republiky. Každá hodina, kdy toto zůstane nepovšimnuto, zvyšuje pravděpodobnost úspěchu tohoto převratu,“ apeloval na veřejnost v závěru Snyder.