Evropská léková agentura (EMA) se vyslovila pro schválení vakcíny proti koronaviru firmy Moderna pro očkování v Evropě. Ještě ji musí schválit Evropská komise.
Výbor EMA doporučil k registraci pro očkování v Evropě vakcínu americké firmy Moderna. Konečné rozhodnutí je na Evropské komisi, kladný verdikt je však téměř jistý a pravděpodobně zazní ještě dnes. V případě první vakcíny to unijní exekutiva stihla během několika hodin po rozhodnutí EMA. Předmětná vakcína by se stala druhým očkovacím preparátem proti nákaze SARS-CoV-2, jejž EMA doporučila. Zmíněná agentura, která prověřuje účinnost a bezpečnost očkovacích látek a léků, obvyklý proces na nátlak zemí EU zásadně urychlila.
Očkovací látka Moderny prokázala v klinických studiích podobnou účinnost jako již používaná vakcína firem Biontech a Pfizer, ve srovnání s ní však má tu přednost, že může být skladována při teplotě minus 20 stupňů Celsia namísto minus 70 stupňů, při nichž je třeba skladovat stávající vakcínu.
Evropská unie u Moderny objednala 160 milionů dávek předmětné vakcíny. Stejně jako vakcína Pfizer je i ta od firmy Moderna založená na technologii mRNA. Ta je sice nová, ale ne neznámá – vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Vakcíny mRNA neobsahují živý virus a není tedy žádné riziko, že by u očkované osoby vyvolaly onemocnění, proti kterému se očkuje. Na rozdíl od tradičních vakcín neobsahuje vakcína mRNA žádnou infekční částici a lze ji také vyrobit v kratší době.
Technologie mRNA byla již využita k přípravě vakcín proti virům, např. chřipce, onemocnění virem Zika, vzteklině a cytomegaloviru, a proti některým typům nádorů. V onkologii je vakcinace mRNA v rámci preklinických a klinických studií používána ke kódování nádorových antigenů stimulujících imunitní odpověď zaměřenou na odstranění nebo zmenšení maligních nádorů. Více informací o tomto druhu vakcíny uvádí Státní zdravotní ústav.
Očkovací látku Moderna aplikují ve Spojených státech od 21. prosince. Používá se již také v Kanadě. Mimo Severní Ameriku ji jako první schválil Izrael.