V japonské Hirošimě začíná vrcholná schůzka vůdců zemí skupiny G7, kteří budou jednat o ruské agresi vůči Ukrajině, zpřísnění sankcí proti Moskvě, ale také o tom, jak se vypořádat s Čínou a jejími mocenskými nároky. Nové sankce vůči Moskvě mají zastavit obcházení sankcí současných.
„Všichni členové G7 se připravují na zavedení nových sankcí a vývozních kontrol. Spojené státy nabídnou svůj vlastní významný balíček,“ prohlásil nejmenovaný zdroj z americké delegace.
USA plánují rozšířit především kontroly exportu, aby pro Rusko bylo obtížnější udržovat svou válečnou mašinérii v chodu. Dojde tedy zejména k výraznému omezení kategorií klíčového zboží vojensko-průmyslového komplexu a také bude dalších asi 70 subjektů z Ruska a třetích zemí zařazeno na černou listinu, aby nemohly z USA dovážet žádné zboží.
„Kromě toho oznámíme více než 300 nových sankcí proti jednotlivcům, subjektům, lodím a letadlům,“ uvedl nejmenovaný úředník.
Opatření budou směřována k zastavení obcházení současných omezujících opatření. Budou namířeny proti finančním zprostředkovatelům a také subjektům, které pomáhají podporovat válku rozpoutanou Ruskem. Nové sankce tak postihnou subjekty napříč Evropou, Blízkým východem i Asií.
Ukrajina chce, aby její spojenci byli odvážnější při uvalení sankcí na Rusko, a to včetně útoků na banky, které poskytují finanční služby sloužícím vojákům, uvedla agentura Reuters.
„Ruské banky, které poskytují finanční služby ruským vojákům bojujícím v nezákonné agresivní válce na ukrajinské půdě, by měly čelit nejtvrdším možným sankcím od našich spojenců,“ řekl Vladyslav Vlasiuk, ukrajinský sankční expert.
Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan již dříve uvedl, že summit G7 nebude projednávat otázku úplného zákazu exportu do Ruska, ale zaměří se na provádění sankcí a jejich vyhýbání se.