KOMENTÁŘ / Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, předseda SPD Tomio Okamura a zástup stoupenců Putinova Ruska považují za pokrytectví, jestliže v případě zločinu, kterého se dopustil mladý Ukrajinec v Plzni, varují politici před uplatňováním kolektivní viny (tedy vztažením hnusného, avšak ryze individuálního zločinu na celou komunitu Ukrajinců žijících u nás), a zároveň trvají na sankcích proti jednotlivým ruským občanům, jež omezují jejich vstup na území České republiky. Podle Konečné a spol. je i toto uplatněním principu kolektivní viny.
Co to je kolektivní vina a jak je třeba pohlížet na sankce vůči ruským občanům, vysvětluje v následujícím textu advokát a docent obchodního práva na Právnické fakultě UK Aleš Rozehnal.
Princip kolektivní viny je principem, na základě kterého jsou trestány osoby nikoli na základě svých činů, ale na základě příslušnosti k určitě skupině lidí definované například rasou, občanstvím, náboženským přesvědčením, ale třeba i členstvím v určitém školním kolektivu.
Uplatňování tohoto principu vede k nedůvěře k vládě práva, pocitům odcizení a rezignaci na demokratické hodnoty. Bývá spojován s autoritářskými nebo totalitními režimy, které se mohou projevovat v rámci státu, ale i v rámci určité instituce, například školského zařízení.
Jedná se o koncept založený na přesvědčení, že jedinec, který se identifikuje s určitou skupinou, nese odpovědnost za činy dalších členů této skupiny, a to dokonce i tehdy, když nemá s těmito činy nic společného.
V demokratickém právním státě nemá tento princip místo, protože jednotlivec může být viněn pouze za činy, které vykoná na základě své svobodné vůle či nedbalosti.
Nesou politickou odpovědnost
Nabízí se tedy otázka, zda různé zákazy, které ukládají západní země ruským občanům, nejsou právě takovým uplatňováním principu kolektivní viny.
Bez ohledu na to, že do zločinů Putinova režimu jsou různí Rusové zapojeni rozdílnou měrou, nemohou si za situace, kdy Rusko vede válku proti zemi, která aspiruje na členství v Evropské unii, a válku proti evropským hodnotám jako takovým, užívat výhod západního způsobu života.
Rusové se dělí na ty, kteří se aktivně účastní válečných…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.