Sankce proti hlavnímu kanálu propagandy Kremlu, Rossija Segodňa, komplikují tallinnskou misi ruského státního serveru Sputnik, který musí opustit své kanceláře v estonské metropoli. Tamní banky totiž nepřijímají jeho platby.
Mateřský koncern Rossija Segodňa upřesnil, že pronajímatel Sputniku vypověděl smlouvu.
Šéfka zmíněného kanálu Margarita Simonyan postup estonských úřadů komentovala poznámkou v tom smyslu, že si beztak nepomohou, neboť zaměstnanci předmětné platformy budou pracovat z domova.
„Na konci října 2019 estonské pobočky zahraničních bank zmrazily agentuře Rossija Segodňa bankovní převody výplat, daní a nájemného za kancelářské prostory,“ citoval estonský server Err.ee z prohlášení koncernu Rossija Segodňa. „Ostatní estonské bankovní instituce, na něž se agentura obrátila, převody rovněž odmítly, ačkoliv po bezmála čtyři roky převody Sputniku probíhaly bez potíží.“ Z prohlášení rovněž vyplynulo, že se Sputnik nedostane ani k penězům, které mu v bance zbývají. Pobočka Sputniku v Tallinnu zaměstnává 35 lidí.
České úřady proti propagandistickému serveru Sputnik zjevně nic nepodnikly. Předmětný server dál šíří v češtině narativy Kremlu a letos v Praze uspořádal dokonce i tiskovou konferenci. Rozhodný postoj estonských úřadů by tak mohl ty české inspirovat.
Generální ředitel ruského státního mediálního koncernu Rossija Segodňa, Dmitrij Kiseljov, který nechvalně proslul výrokem „Ukrajina neexistuje“, je kvůli podpoře porušování územní celistvosti Ukrajiny na sankčním seznamu Evropské unie.
Koncern Rossia Segodňa vlastní ruský stát a řídí jej ruská vláda. Podobně nazvaná mezinárodní televizní síť Russia Today je jiný vlivový projekt Kremlu.