Velkou zprávu o obcházení Západem uvalených sankcí na Rusko a stamilionových obchodech zveřejnili investigativci z ruského nezávislého portálu Verstka. Podle nich zboží využívané ve vojenském průmyslu do země dál nerušeně proudí, stejně tak jako citlivé obráběcí strojní systémy, polovodiče nebo například chytré telefony.
Zahraniční čipy za půl miliardy dolarů, které Rusko potřebuje k výrobě svých raket, obráběcí stroje za miliony a náhradní díly pro civilní letectví za více než 100 milionů dolarů si podle analýzy dat z ruských celních statistik měly najít cestu do Ruska během posledních šesti měsíců, a to navzdory uvaleným sankcím.
Analýza současně odhaluje řetězce firem, které prodej amerických čipů a dalších součástek do Ruska umožňují prostřednictvím třetích zemí, především Číny a Hongkongu. „Naše vyšetřování ukázalo, že do Ruska lze přivézt téměř cokoli odkudkoli na světě – od čipu dvojího použití po proudový motor pro airbus,“ píšou novináři a uvádějí také detaily dodávek konkrétního zboží a způsoby jeho využití.
Jako jeden z příkladů jim slouží řízená střela s plochou dráhou letu Ch(Kh)-101, které Rusko mj. používá k bombardování hodnotných cílů na Ukrajině. Ta má obsahovat procesor Intel, čipy Xilinx a Texas Instruments a součástky společnosti Analog Devices Inc, za jejichž dovoz Rusko za posledního půl roku v součtu zaplatilo přes čtvrt miliardy dolarů. Přestože na některé tyto společnosti byly v průběhu letošního roku uvaleny sankce, nijak zásadně nebránily jejich činnosti. Čipy dovážela také společnost vyrábějící ruské drony Orlan, které často operují na Ukrajině, a celkový objem dodávek do Ruska přesáhl podle zprávy 500 milionů dolarů. Zboží za desítky milionů dolarů má zase pocházet od německého předního výrobce polovodičů Infeon Technologies a dalších firem vyrábějících tyto klíčové materiály.
Potřebné výrobky mají do Ruska dodávat prostředníci zaregistrovaní v Číně a Hongkongu s vazbami na firmy spojené s ruským vojenskoprůmyslovým komplexem. Do Ruska zamířily podle zmíněné zprávy také italské obráběcí stroje, optické zaměřovače vyráběné v Číně, Japonsku a USA, termovize a další zboží pod sankcemi. Těm unikly například také smartphony za bezmála 400 milionů dolarů, které měly z většiny Rusku dodat Spojené arabské emiráty.
Sehnat potřebné náhradní díly se dařilo také ruským aerolinkám. Ty kvůli chybějícím součástkám čelily varování ze strany Mezinárodní organizace pro civilní letectví, která je na konci loňského roku řadila na bezpečnostní úroveň Bhútánu, Libérie a Konga, píšou autoři zprávy. Podle nich se však Rusku podařilo prostřednictvím paralelního importu dostat přes hranice potřebné zboží v hodnotě přesahující 170 milionů dolarů. Nechyběl mezi nimi ani zmíněný kompletní motor do airbusu za 7,5 milionu dolarů, který si do země našel cestu v březnu letošního roku a který do Ruska prodala čínská společnost specializující se na recyklaci a obnovu vyřazených čínských letadel.