Měl jsem bojovnou náladu a myslím si, že argumenty stály na mé straně, sdělil Zdeněk Šarapatka deníku FORUM 24 těsné poté, co se sněmovní volební výbor odmítl zabývat návrhem na jeho odvolání z Rady České televize. Iniciativa poslankyně Barbory Kořanové (ANO) byla podle něj od počátku osobní, jeho místo mělo připadnout zástupci KSČM. Ačkoli nakonec v radě zůstává, zdůrazňuje, že již nyní je mezi radními převaha těch, kterým nejde o hájení demokratických principů veřejnoprávní televize.
Poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová chtěla na Volebním výboru PS PČR projednávat vaše odvolání z funkce člena Rady ČT. Bod ale vůbec neprošel na program jednání. Překvapilo vás to?
Překvapilo. A musím říct, že jsem i mírně zklamán. Měl jsem bojovnou náladu a myslím si, že argumenty stály na mé straně. A myslím také, že bychom díky tomu mohli poukázat na politickou objednávku, na kterou pracují konkrétní členové volebního výboru, zejména za hnutí ANO.
Můžete být prosím konkrétní…
Je tam strašná spousta argumentů. Měl jsem připravenou širokou složku, od toho, jak bezbřehá je cenzura sociálních sítí ze strany paní poslankyně Kořanové, která současně v televizi XTV tvrdila, že je proti cenzuře internetu, a celá řada jejích dalších prohlášení, která posouvá do osobní roviny. Prokazatelně lže. A v zásadě existuje celá řada důkazů pro to, že se skutečně jedná o politický obchod s komunistickou stranou, protože řada médií přišla investigativně na to, že komunisté po mém odvolání chtějí místo v radě.
Paní Kořanová v rozhovoru pro iRozhlas navíc uvedla, že je to osobní, aby to vzápětí zase popřela. Vy sám jste měl ten dojem?
Paní poslankyně si natolik protiřečila, že průměrný divák, který to sledoval, pochopil, že je ta obhajoba naprosto zmatená. Paní poslankyně si protiřečí v podstatě v každé větě. Ona sama to přitom posunula do osobní roviny. Já jsem v životě neurazil její rodinu. A pokud bychom nyní pokračovali v té debatě, tak by mi nebyla schopna předložit jeden jediný důkaz toho, že k nějaké urážce došlo.
Mluvili jste spolu osobně?
Vůbec. Neměl jsem potřebu se scházet s člověkem, který pracuje na politické zadání pro agenta Bureše. Já se s lidmi tohoto typu nescházím.
Minulý týden zasedala Rada ČT poprvé se třemi novými členy, ekonomkou Hanou Lipovskou, novinářem Pavlem Matochou a moderátorem Lubomírem Veselým známým pod jménem Luboš Xaver Veselý. Jak hodnotíte dosavadní spolupráci?
Musel jsem se tomu smát. Sám vím, jak je náročné zorganizovat tiskovou konferenci. Je vidět, že má paní Lipovská obrovský servis. Za týden stihne pět až sedm tiskových konferencí, na kterých se vyjadřuje erudovaně. A to jsou prosím lidé, kteří seděli na radě jednou jedinkrát a de facto nevědí nic o její práci. Samozřejmě je vidět, že je to řízená věc. Koneckonců jsme to viděli u paní (Jany) Bobošíkové, respektive ultrakonzervativních nacionalistů, které reprezentuje především paní Bobošíková a spol., a samozřejmě Institut Václava Klause, kde je Václav Klaus mladší. Takže vidíte, že je to politická objednávka. Paní Lipovská se snažila už na prvním jednání na úplně bezvýznamných detailech ostrakizovat práci České televize, respektive útočit na pana generálního ředitele (Petra Dvořáka – pozn. red.). Je to skoro směšné.
A pan Veselý, jak jsem již očekával, tradičně velký hrdina v médiích. Ale pokud někdo mluví o sprosťákovi, tak je potřeba se podívat na to, co říká o paní (Miroslavě) Němcové (ODS), a sice, že je to druhá Jiřina Švorcová. Nebo o Mirku Kalouskovi, předsedovi poslaneckého klubu TOP 09, kterého přirovnává k chcíplé kobyle. A to jsou prosím současná vyjádření členů Rady ČT. Ovšem, jak si všímáte, tak to nevadí. A paní Kořanová dokonce prohlásila v médiích, že kdybychom postupovali jako oni, tak bychom nedělali nic jiného. Takže je to v podstatě legrace.
Vy sám jste zmiňoval, že podle vašeho názoru mělo vaše místo být uvolněno pro zástupce KSČM. Jaké je podle vás aktuální rozložení sil v televizní radě?
Už v této chvíli, aniž by tam byl zástupce komunistické strany, tak při přepočtu s lidmi, kteří nově přišli do rady, možná s výjimkou pana Kysilky (Pavel Kysilka je ekonom, který byl do Rady ČT zvolen v březnu letošního roku – pozn. red.), je převaha těch na straně současné vládní garnitury. Víte, ono vidět vedle sebe sedět plagiátora bakalářské práce pana Veselého a renomovaného bankéře s obrovskou profesní zkušeností je opravdu pikantní. A mě to docela baví. Mimochodem je vidět, že se v tom pan Veselý necítí komfortně. Takže složení je jasné. Když připočtu některé adaptabilní radní, tak je to už v tuto chvíli převaha zhruba osmi z patnácti členů, což samozřejmě zdaleka nekončí. Při případném příchodu člena komunistické strany by to bylo devět. A jsme jenom lidé. Podle mého odhadu jsou v radě v tuto chvíle pouze čtyři lidé, kteří jsou schopni hájit principy svobodné a nezávislé České televize.
A to?
Stoprocentně je zkušený odborník v současnosti jediný místopředseda pan (Jaroslav) Dědič. Dále nepochybně pan (René) Kühn. Sama jste viděla, že nejlepším vysvědčením je, když Jana Bobošíková útočí na kolegu Kühna. A myslím si, že třetí budu tedy pravděpodobně já. Trochu váhám nad panem Kysilkou, ale myslím si, že jeho inteligence je natolik vysoká, že by mohl podpořit demokratické principy. A nechci zapomenou na pana Martina Doktora. Nejde o to, že je to olympionik, ale je to člověk, který jezdí po světě a ví, co to je svoboda a demokracie.