Aktivistka Šárka Fialová se rozhodla připoutat k poslanecké sněmovně. Jednalo se o reakci na šokující slova premiéra Andreje Babiše o tom, že „nikdy, nikdy neodstoupí“. Pro deník FORUM 24 hovořila nejen o tom, co se dělo při tomto „hapeningu“, ale hlavně o nadějích, které nám zbývají, a o tom, zda mají protesty vůbec nějaký smysl.
Proč jste se rozhodla zrovna pro tuto formu protestu?
Chtěla jsem ukázat těm mnoha desítkám nebo stovkám tisíc lidí, kteří jsou také nespokojení se současnou situací, že není potřeba čekat na organizovaný protest a že alespoň něco může udělat každý. Stačí jen překonat strach.
Jak se k vám chovala policie?
Policisté byli velmi vstřícní. Vzali si prohlášení a přečetli si ho. Poradili se, jestli mě tam mohou nechat a došli k závěru, že u Sněmovny opravdu být nemůžu. Jelikož jsem se nemohla odpoutat sama, jak jsem ostatně psala v prohlášení, tak přispěchali s kleštěmi, takže celkem za čtyřicet minut bylo po všem.
Veřejně se angažujete už poměrně dlouho. Mají protesty smysl? A co říkáte na argument, že o dnešní situaci přece rozhodly volby?
Jsem přesvědčená, že protesty smysl mají. Jakkoliv je momentální situace strašlivá, je dost pravděpodobné, že bez protestů by fakticky byla mnohem horší, jen by si to široká veřejnost tolik neuvědomovala. Výtky, že protestujeme proti výsledkům voleb, jsou neopodstatněné. Volby rozhodně nezpochybňujeme, je však potřeba neustále zdůrazňovat, že vítězství ve volbách neznamená, že by si příslušný politik beztrestně mohl po zbytek funkčního období dělat naprosto, co chce, porušovat morální pravidla či Ústavu a nenést žádné následky. Politici v civilizovaných zemích v případě jakékoliv aféry okamžitě odstupují, aby nepoškozovali obraz země ve světě. U nás to bohužel neplatí, proto jsou občanské protesty nezbytné.
Ohledně aktualní kauzy kolem Babišova syna se zdá, že může udělat cokoli, a neskončí. Co myslíte, že by českou společnost opravdu probudilo?
Věřím, že tato kauza minimálně některé voliče probudila. A především působí i na pověstnou mlčící většinu. Ve svém okolí vidím mnoho takových případů.
V čem vidíte naději?
Naději vidím hlavně v tom, že ačkoliv to vypadá bezvýchodně, pořád jsou tu stovky aktivních lidí, kteří se snaží dělat všechno, co je v jejich silách. Na úkor svého volného času, na své náklady, prostě jen proto, že to považují za správné. Dokud se nenecháme úplně otrávit, tak je jisté, že jednou opravdu bude líp – bez Andreje Babiše a dalších populistů.
Tiskové prohlášení Šárky Fialové
V demokracii by politici měli zastupovat zájmy lidí – všech lidí. Nikoliv pouze vlastní zájmy. Což je to, co od svého vstupu do politiky provádí Andrej Babiš. A také na to od počátku upozorňujeme. Situace se dále zhoršuje a na světlo vycházejí další a další skutečnosti, které by měly vést k okamžité demisi nebo odvolání současného premiéra, a to i každá zvlášť, natož všechny současně.
Fungující demokratický systém má celou řadu mechanismů, kterými by se proti takovému člověku bránil. Kdyby byla dodržována pravidla férové politické hry, nebyly by kontroverzní akce, jako je tato, vůbec potřeba.
V první řadě by se od daného politika distancovala jeho vlastní strana. To ovšem v případě hnutí ANO nepřichází v úvahu, protože nejde o demokratickou stranu, ale o podnikatelský projekt s jediným šéfem – předsedou. Takového předsedu není možné vyměnit.
V druhé řadě by se politik zcela oprávněně dostal v negativním světle na titulní stránky všech médií. To tady ovšem také není možné, protože část nejvýznamnějších médií přes holding Agrofert ovládá přímo Andrej Babiš.
A za třetí, v situaci, kdy už mnoho měsíců probíhá trestní stíhání a hlavní obviněný ovlivňuje svědky a spoluobviněné (a ještě to předem drze přiznává – viz jeho sobotní příspěvek na Facebooku o plánované cestě do Švýcarska), by bezesporu zasáhly orgány činné v trestním řízení a obviněného by vzaly do koluzní vazby. Andrej Babiš je premiérem, který má na všechny tyto orgány obrovský vliv. To je fakt. Policie a státní zastupitelství mají nyní možnost veřejnosti ukázat, že jsou vůči tomuto vlivu imunní, jednoduše tak, že budou konat svou povinnost a zajistí vzetí premiéra do vazby, aby si občané České republiky nemuseli začít myslet, že zákony platí jen pro někoho.
Jsem připravena na to, že za tento kontroverzní krok ponesu nemálo následků. Pochopitelně se budu zodpovídat policii, vyhodnotí-li ho jako přestupek. Zároveň, jak to tak bývá, budu terčem mnoha nenávistných útoků ze strany názorových odpůrců. A bohužel jistě budu muset unést kritiku i z vlastních řad, protože jakákoliv kontroverze s sebou toto riziko nese. Přesto považuji za svoji povinnost použít tento nenásilný a zároveň mírně kontroverzní způsob k upozornění na bezbrannost naší demokracie ohrožované oligarchou a na nespravedlnost, které se dopouští systém vůči občanům, když některým osobám umožňuje být nad pravidly.
Desítky tisíc občanů vyšly minulý týden do ulic a zítra vyjdou znovu, aby apelovaly na poslance, zejména na poslance ČSSD, aby vládě trestně stíhaného premiéra vyjádřili nedůvěru. Zoufalost naší situace však spočívá v tom, že i v případě, že by se podařilo tento požadavek prosadit, prezident republiky je rozhodnut sestavením vlády Andreje Babiše pověřit znovu. Navzdory Senátu, navzdory poslancům, navzdory občanům.
Orgány činné v trestním řízení jsou tudíž jediní, kdo může v této zoufalé situaci reálně pomoci. A pokud je někdo jediný, kdo může pomoci, tak by to udělat měl.
Neodpoutám se, ani nemůžu – nemám klíč, ale policie může a musí konat svou povinnost a přestřihnout řetěz.
Andrej Babiš neodstoupí, také nemůže – jde mu o všechno, ale orgány činné v trestním řízení mohou a musí konat svou povinnost a zajistit spravedlivé vyšetřování a proces – bez ovlivňování svědků.