
Sarkofág Černobylské jaderné elektrárny FOTO: Martin Cígler / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
FOTO: Martin Cígler / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině v noci na pátek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Radiace uvnitř i vně je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na X napsal, že za útokem stojí Rusko a že zásah podle prvních poznatků kryt výrazně poškodil. Moskva se k tomu zatím nevyjádřila.
„V noci ze 13. na 14. února kolem 1:50 zaslechl tým MAAE v areálu Černobylu výbuch vycházející z (krytu), jenž chrání zbytky čtvrtého reaktoru bývalé černobylské jaderné elektrárny. To způsobil požár,“ uvedla agentura s tím, že její zaměstnanci byli informování o nárazu bezpilotního letounu.
Pracovníci požární ochrany podle prohlášení zasáhli během několika minut. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl kryt narušen. Podle šéfa MAAE Rafaela Grossiho ale incident spolu s vojenskou aktivitou kolem Záporožské jaderné elektrárny ukazuje na přetrvávající nebezpečí pro jadernou bezpečnost.
Zelenskyj uvedl, že kryt zasáhl ruský dron s vysoce explozivní hlavicí. „Jedinou zemí na světě, která útočí na taková místa, okupuje jaderné elektrárny a vede válku bez ohledu na následky, je dnešní Rusko. Představuje teroristickou hrozbu pro celý svět,“ uvedl na X, kde také zveřejnil video zásahu a jeho dopadů. Je z něj patrné, že v krytu je teď díra.
Last night, a Russian attack drone with a high-explosive warhead struck the shelter protecting the world from radiation at the destroyed 4th power unit of the Chornobyl Nuclear Power Plant.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 14, 2025
This shelter was built by Ukraine together with other countries of Europe and the world,… pic.twitter.com/mLTGeDYgPT
Černobylská jaderná elektrárna se v dubnu 1986 stala místem největší jaderné katastrofy na světě. Havárie a následný výbuch čtvrtého bloku elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů. Celkem v souvislosti s katastrofou podle zprávy Černobylského fóra z roku 2005 zemřelo kolem 4000 lidí.
Čtvrtý blok elektrárny, kterou krátce po začátku své invaze na Ukrajinu mělo pod kontrolou Rusko, než se z oblasti stáhlo, má od roku 2016 nový kryt s životností 100 let.