Stýská se vám po teple? Vyrazte do sauny. Pokud ji budete navštěvovat alespoň jednou měsíčně, zabijete několik much jednou ranou. Už z dřívějška je známo, že saunování upevňuje kardiovaskulární zdraví, zmírňuje bolesti zad či snižuje riziko vzniku demence. Nová studie Technické univerzity v Luleå však odhalila, že pobyt v sauně má pozitivní dopad i na jiné oblasti života.
„Saunování se nám podařilo spojit s řadou různých faktorů, jako je štěstí, pohoda, bolest a spánek,“ řekla Åsa Engströmová, jedna z výzkumnic, které stojí za nově publikovanou studií Saunování v severním Švédsku.
Z výzkumu vyplynulo, že pravidelní uživatelé sauny mají nižší výskyt vysokého krevního tlaku, menší bolesti a lepší spánek. Zároveň ale zmiňovali i lepší duševní zdraví, cítili se plní energie a byli spokojenější se životem. Příznivé účinky se nejvíce projevily u těch, kteří navštěvovali saunu jedenkrát až čtyřikrát měsíčně. U těch, kteří tak činili častěji, se efekt dále nezvyšoval.
Alespoň chvíli bez mobilu
Engströmová pro deník Dagens Nyheter vyzdvihla rovněž společenské aspekty saunování. „Styk s ostatními lidmi je pro pohodu důležitý. Sauna také představuje zónu chráněnou před mobilními telefony, které vyžadují pozornost. Žijeme v prostředí, které je v mnoha ohledech stresující, kdežto sauna je místem, kde můžeme být ve větším měřítku tady a teď.“
Studie vychází z údajů od 1180 účastníků ve věku 25–74 let ze švédských krajů Norrbotten a Västerbotten. Lidé, z nichž 66 procent uvedlo, že chodí do sauny alespoň jednou měsíčně, odpovídali na otázky týkající se životního stylu a zdraví. Většina z nich strávila v sauně průměrně 15 až 20 minut při teplotě mezi 60 a 80 stupni.
Vědci z Technické univerzity v Luleå budou ve výzkumu pokračovat, aby zjistili, co se za výsledky skrývá, ale také porovnali rozdíly mezi muži a ženami. „Tradice saunování je někdy kulturně spojována s jakýmsi ideálem macho: vydržet co největší horko. Přitom mnoho žen má se saunováním stejně bohaté zkušenosti,“ uvedla Engströmová.