V Rusku odsouzená ukrajinská důstojnice Nadija Savčenková dnes kromě potravy přestala přijímat i tekutiny. Protestem si chce vymoci návrat do vlasti. „Nadija začala suchou hladovku,“ oznámil Ukrajinčin advokát Mark Fejgin. „Suchá hladovka“ následovala poté, co odsuzující rozsudek nabyl právní moci. Otevřela se tím podle pozorovatelů cesta k případné výměně za Rusy vězněné na Ukrajině.
Ukrajinskou důstojnici a poslankyni Savčenkovou, obžalovanou z účasti na vraždě ruských novinářů zabitých na východě Ukrajiny, poslal ruský soud 22. března na 22 let za mříže. Ukrajinka se odmítla proti verdiktu odvolat, ačkoliv jakoukoliv vinu popírá. Tvrdí, že nevidí smysl odvolávat se proti rozsudku ruského soudu, který neuznává a který nepovažuje za spravedlivý.
[ctete]50239[/ctete]
„V dohledné budoucnosti může dojít ke změnám, která ovlivní osud Nadije,“ řekl Fejgin agentuře Interfax. O výměně se prý již jedná, ale „konečné rozhodnutí ještě nepadlo“.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko již v den vynesení verdiktu nad Savčenkovou navrhl vyměnit krajanku za dva Rusy zajaté na východě Ukrajiny a momentálně souzené v Kyjevě za terorismus. Ale rozsudek nad údajnými příslušníky ruských speciálních sil Jevgenijem Jerofejevem a Alexandrem Alexandrovem ještě nebyl vynesen.
[ctete]50639[/ctete]
Tito Rusové ale podle dalšího z obhájců nejsou jediní kandidáti na výměnu. „Věc se může vyřídit rychle a skoro potichu,“ uvedl Ilja Novikov. Podle něj bude pro všechny lepší, pokud se k dohodě o výměně dospěje dříve, než si hladovka Savčenkové vynutí zásah Evropanů a Američanů.
Moskva v souvislosti s případem Savčenkové zdůrazňovala, že rozhodovat lze až po vstupu rozsudku v platnost a že pak vše bude v rukou prezidenta Vladimira Putina.