Spojenectví Elona Muska a Donalda Trumpa se vyplatí oběma. Trumpova kampaň získala po příchodu Muska nový impuls. Díky jeho dosahu na síti X nejspíše i přinesla alespoň část rozhodujících hlasů. Ovšem ze spojenectví má prospěch i samotný Musk. A nejde jen o místo v čele Úřadu pro efektivitu státu. Muskův čistý majetek se zvýšil meziročně o 5,2 bilionu korun. Vyplývá to z žebříčku Bloomberg Billionaires Index. Od pondělí Musk vydělal skoro přes 1,5 bilionů korun.
V úterý vydaný žebříček agentury Bloomberg s názvem Bloomberg Billionaires Index ukázal zajímavou skutečnost. Čistý majetek Elona Muska vzrostl meziročně o 218 miliard dolarů (4,8 bilionů korun). První tweet na podporu Trumpa napsal Musk 13. července 2024. „Donald Trump je ten leader, jakého Amerika potřebuje k tomu, aby se vrátila zpět k prosperitě a inovacím. Udělejme Ameriku znovu velkou,“ přihlásil se k Trumpovu hnutí MAGA. V té době činilo jeho čisté jmění 264 miliard dolarů (6,2 biliony korun). Stejnou hodnotu měl jeho majetek i v den voleb prezidenta USA. Od té doby bezprecedentně poskočil a nyní činí 447 miliard dolarů (10,7 bilionu).
Největší rozdíl od roku 2012
Agentura Bloomberg začala zveřejňovat svůj žebříček od roku 2012. Vydává ho každý den po uzavření obchodování na newyorské burze. Žebříček tak odráží výkyvy majetku vycházející z pohybů cen akcií, dluhopisů a dalších aktiv. Jen pro zajímavost, v roce 2012 byl nejbohatším mužem světa telekomunikační magnát Carlos Slim s majetkem 65,8 miliard dolarů (1,7 bilionu korun). To by dnes stačilo na umístění až ve druhé desítce. Slimův majetek od té doby vzrostl zhruba o 20 miliard dolarů a je osmnáctý.
Muskův majetek byl v září 2013 odhadován na osm miliard dolarů (190 miliard korun). Mezitím sice vystoupal přes 300 miliard, ale v lednu 2023 se propadl na „pouhých“ 127 miliard. Strmý růst nastává až od půlky roku 2024. Nejrychleji pak začal svůj vliv zvyšovat od amerických prezidentských voleb, kdy se jeho majetek zhruba zdvojnásobil. Znamená to, že zhruba za měsíc vydělal Musk víc, než činí celkové jmění jednoho ze zakladatelů Google Laryho Page (174 miliard dolarů/4,1 bilion korun) a meziročně pak vydělal téměř tolik, kolik činí majetek zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga (224 miliard dolarů/5,3 biliony korun).
Ostatní miliardáři rostou méně
Aktuální náskok na druhého v pořadí, majitele Amazonu Jeffa Bezose, je téměř 200 miliard dolarů. To je nejvíce za dobu, kdy je index vydáván. Muskův majetek je přitom větší než součet majetků Bezose a čtvrtého Larryho Elisona, majitele Oracle. I ten býval nejbohatším mužem světa, dnes je jeho majetek odhadován na 198 miliard dolarů (4,8 bilionů korun). Pro zajímavost součet majetků Bezose a Zuckerberga je 473 miliard dolarů, což je „jen“ o 26 miliard dolarů (620 miliard korun) více.
Hledat vysvětlení bezprecedentního růstu Muskova majetku v celkovém růstu ekonomiky jde jen obtížně. Majetek žádného z dalších 49 nejvýše postavených lidí v žebříčku totiž nerostl meziročně ani o polovinu částky, kterou vydělal Musk. Zuckerbergův majetek vzrostl o 96 miliard dolarů, ale již šestý nejvyšší růst – Larry Page – byl pod 50 miliard.