Katar před několika dny sdělil představitelům palestinského teroristického hnutí Hamás, že v zemi již nejsou vítáni, informovala média včetně agentury Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. Ze zpráv nebylo jasné, jaký vývoj po této výzvě následoval. Informaci, že Katar vystoupil proti jejich dalšímu pobytu v zemi, podle Reuters popřeli tři činitelé Hamásu. Vyšlo však najevo, že Katar vyjádřil vůli se již dál neúčastnit jako prostředník jednání mezi o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamásem.
Vysoce postavený americký činitel řekl agentuře Reuters, že Katar zakročil poté, co Washington označil pokračující přítomnost Hamásu v zemi za nepřijatelnou. S podobnou informací předtím přišla izraelská veřejnoprávní stanice Kan, podle reportéra amerického webu Axios Baraka Ravida adresoval Katar výzvu Hamásu před deseti dny po odmítnutí nového návrhu příměří s Izraelem.
V Kataru již roky pobývají političtí lídři Hamásu, metropole Dauhá byla bydlištěm někdejšího vůdce hnutí Ismáíla Haníji, který v létě zemřel v Teheránu při útoku připisovaném Izraeli.
Katar byl také dějištěm vyjednávání o pozastavení bojů mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, při kterých emirát v Perském zálivu hrál roli prostředníka, podobně jako USA.
Přítomnost lídrů Hamásu v Kataru, jejž Washington považuje za spojence, se po loňském útoku teroristického hnutí na Izrael stala předmětem kritiky ze strany některých amerických zákonodárců.
Deník The Washington Post už na jaře napsal, že podle nejmenovaného amerického činitele USA vyzvaly Dauhá, aby zástupce Hamásu vyhostilo, budou-li nadále odmítat klid zbraní v Gaze.
Katar končí s mírovým procesem
Pozdější zprávy agentur AFP a Reuters ovšem upřesnily, že Katar se ve skutečnosti již nehodlá mírového procesu účastnit, a to kvůli jejich „odmítání vyjednávat o dohodě v dobré víře“. Obdobnou informaci o rozhodnutí Kataru měly dostat oficiálně i Spojené státy.
Vzhledem k odchodu Kataru z jednáních o příměří, není důvod, aby měl Hamás svou kancelář v Kataru, řekl dále blíže neupřesněný zdroj agenturám AFP a Reuters. Není však jasné, zda to povede k odchodu politického vedení Hamásu z arabského země, o čemž psala média v pátek.