Andrej Babiš původně plánoval, že své rozhodnutí, zda bude kandidovat v lednové prezidentské volbě, zveřejní v září. Nyní pro Českou televizi řekl, že to udělá až na poslední chvíli, což by mělo být na konci října či začátku listopadu. Babiš také nechce sbírat podpisy občanů. K tomu, aby se stal případně prezidentským kandidátem, hodlá využít nominaci poslanců. Obrat je to pozoruhodný především z toho důvodu, že šéf ANO, který se tolik snaží zalíbit se občanům, nyní jimi neváhá pohrdnout a chce se spolehnout na členy sněmovny, kterou má dlouhodobě za žvanírnu. Co za tou změnou je?
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se tváří, jak rád chodí mezi lidi, fotí se s nimi, podepisuje jim své knížky a jezdí za nimi po celé České republice svým „obytňákem“. Zkrátka dělá všechno proto, aby bylo vidět, jak je mezi nimi oblíbený, jeho facebooková stránka je plná fotek s občany a fotografií, kde je v jejich obležení, případně videí, kde mu nejrůznější věkové skupiny projevují svou náklonnost.
Nyní však Babiš prohlásil, že pokud se rozhodne kandidovat na prezidenta republiky, nepůjde cestou nominace pomocí petice s podpisy občanů, ale nechá se na hlavu státu navrhnout poslanci. Ústava ČR přitom umožňuje tři způsoby, jak se stát prezidentským kandidátem. Může vás nominovat občan České republiky, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 000 občany, nebo vás může navrhnout dvacet poslanců či deset senátorů.
Zajímavé je, jak se Babišův postoj k jeho případné prezidentské kandidatuře vyvíjel v čase. Nejprve dlouhou dobu odmítal, že by na Pražský hrad mohl vůbec kandidovat. V únoru 2020 tak v rozhovoru pro Deník na otázku, jestli v roce 2023 bude kandidovat na prezidenta, odpověděl: „Já jsem manažer, rád řídím, organizuji. Prezidentská funkce je majestát, je to jiné.“ Následně dodal, že to jsou pro něj zbytečné debaty.
„Kdyby lidi posbírali dost podpisů“
Po loňských sněmovních volbách, kdy se hnutí ANO umístilo na druhém místě až za koalicí SPOLU, která později vytvořila vládu společně s hnutím STAN a Piráty, se však situace změnila. Na konci listopadu tak Andrej Babiš na své facebookové stránce ve videu ohledně své hradní kandidatury uvedl: „Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat petiční archy a posbírali by dost podpisů… Ale nechci předjímat, uvidíme, teďka to fakt není téma.“
Později se na iDNES.cz objevila zpráva, že jeden z Babišových příznivců už opravdu podpisy pro prezidentskou kandidaturu předsedy hnutí ANO začal sbírat. Tehdy to ještě vypadalo, že Andrej Babiš nejenom spoléhá na podpisy občanů, váží si jich, a právě jejich prostřednictvím chce případně o funkci hlavy státu usilovat, ale dokonce že je pro něj sběr podpisů něčím, co ho dokáže přimět k tomu, aby se o post prezidenta ucházel. Minimálně se tímto způsobem snažil působit.
Velmi brzy však Babiš začal opět lavírovat a taktizovat, což dělá dodnes. V rozhovoru pro Lidové noviny z 27. prosince loňského roku tak prohlásil: „Ke kandidatuře se vyjádřím příští rok po vyhlášení voleb. Záležet bude hlavně na názoru mé rodiny, která mě tam nechce, stejně jako mě nechtějí v politice.“ K tomu lze dodat jediné, přestože ho tam nechtějí, už tam stejně devět let je.
Kauza Čapí hnízdo se blíží
V prosincovém rozhovoru pro Rádio Impuls se pak bývalý premiér vrátil ke svému listopadovému vyjádření, ve kterém svoji prezidentskou kandidaturu poprvé připustil: „Ve slabé chvíli jsem řekl, že kdyby lidi začali sbírat podpisy, tak bych začal. Jsem poctěn, ale nebylo to moje přání. Mnoho lidí by si přálo, abych kandidoval, ale opakuji, že rozhodující názor pro mě bude názor rodiny.“ Na dotaz, kdy své rozhodnutí kandidovat případně oznámí, pak odpověděl: „Ptejte se mě v září.“
Nyní je zase všechno jinak. Na podpisech lidí už nezáleží vůbec. Občané si je mohou strčit, kam se jim zamane, Andrej Babiš se hodlá spolehnout na své poslance a možné oznámení své kandidatury chce nechat až na poslední chvíli. Stojí za tím taktika.
Pro Babiše je samozřejmě výhodné nechávat si otevřená vrátka, kdyby chtěl ze svého záměru kandidovat přeci jen nakonec z nějakého důvodu vycouvat, ale hlavním důvodem může být to, že chce počkat, jak se vyvine situace kolem soudního projednávání jeho obžaloby v případě kauzy Čapí hnízdo.
Obžalovaní v ní podali návrhy na neveřejné projednání žaloby. Podle informací Seznam Zpráv až o nich soudce rozhodne, může být případně nařízeno hlavní jednání. Soudce ale již nyní předběžně naplánoval termíny a rezervaci soudní místnosti pro jednání. Jde přitom o termíny v září a také v druhé polovině října, což by vysvětlovalo, proč chce Babiš s oznámením své prezidentské kandidatury počkat co nejdéle.
Soudní projednávání jeho kauzy mu sice u jeho voličů zřejmě neublíží, ovšem z taktických důvodů, pokud je něco takového v plánu, dává smysl počkat, jak se celá věc vyvrbí, a se zveřejněním své kandidatury nijak nespěchat. Znamená to však obětovat sbírání podpisů občanů, protože to se v takovém případě nestíhá. Každopádně se na tom znovu ukazuje, že u Babiše hrají prim jeho zájmy, a když na to přijde, nemá problém zachovat se tak, jak je to pro něj nejvýhodnější, občané neobčané.