V úterý odpoledne amerického času potvrdili volitelé v jednotlivých státech výsledky listopadových prezidentských voleb. Dle oficiálně potvrzených volitelů zvítězil Joe Biden nad současným prezidentem v poměru 306 ku 232 hlasům. Trump ale výsledky dál rozporuje. Republikánští politici budou pod čím dál větším tlakem uznat, že Biden bude novým prezidentem. Jako první z čelních představitelů strany tak učinil předseda senátu Mitch McConnell. Zároveň se ale mnozí budou bát prezidentovy odvety.
Trumpův další boj
Navzdory tomu, že drtivou většinu soudních sporů prezidentovi právníci prohráli, tým okolo prezidenta podle vlastních slov zbraně neskládá. Faktem je, že až do 6. ledna, kdy má součet volitelů v jednotlivých státech oficiálně posvětit Kongres, není Biden oficiálně zvolen. I proto republikáni v několika klíčových státech uspořádali setkání vlastní volitelů, kteří své hlasy odevzdali Trumpovi. Podle jednoho z prezidentových poradců, Stephena Millera, jde o procedurální krok.
Ten má umožnit Kongresu přijmout hlasy těchto alternativních volitelů, pokud by soudy zneplatnily ty oficiálně potvrzené. Jenže soudy ve všech zmíněných státech už žaloby definitivně zamítly. Kongres by tak musel místo státy oficiálně potvrzených hlasů sečíst výsledky bez jakéhokoliv institucionálního posvěcení, což dle ústavy nemůže. Jde tedy spíš o úpornou snahu nepřiznat porážku.
Republikáni mezi mlýnskými kameny
Je zajímavé sledovat, jak reagovali ostatní zástupci strany v Kongresu. Zatímco ve Sněmovně reprezentantů se našlo 126 republikánů, kteří podpořili žalobu Texasu k Nejvyššímu soudu proti uznání výsledků v klíčových státech, ze senátorů se nepřidal ani jediný. Částečně je za tím politický kalkul. Trump je proslulý tím, že neloajalitu trestá. Málokterému zástupci ve sněmovně se chce v roce 2022 čelit silnému protivníkovi v primárkách.
Ty začnou už za asi rok a čtvrt, což je příliš krátká doba na to, aby Trumpův vliv ve straně vyšuměl. Senátoři jsou ale volení na 6 let. Za dva roky budou ale republikáni obhajovat až 21 křesel v závislosti na výsledku lednových voleb v Georgii. Přesto ani jeden z obhajujících senátorů žalobu nepodpořil. Klíčem budou i osobnosti Kevina McCarthyho, předsedy republikánské menšiny ve sněmovně, a Mitche McConenella, předsedy Senátu.
Mitch McConnell blahopřál Bidenovi
Druhý jmenovaný se už od počátku vyjadřoval velice opatrně. Neuznal sice Bidenovo vítězství s tím, že prezident má právo se obrátit na soud, ale zároveň nepodpořil Trumpova tvrzení o volebních podvodech. Jak je u něj zvykem, snažil se takticky si nesvázat ruce. Naopak ve sněmovně se McCarthy postavil do čela hlasů zpochybňujících legitimitu voleb. McConnell se teď zjevně rozhodl, že je čas Trumpa hodit definitivně přes palubu.
Stal se prvním významným aktivním představitelem strany, který pogratuloval Bidenovi ke zvolení prezidentem. Bez hlasů republikánských senátorů jsou ale naděje na to, že by Kongres přijal hlasy tzv. alternativních volitelů, nulové. McConnellův krok je tak víc než jen pouhým gestem. Dává Trumpovi najevo, že jeho boj skončil. Bude zajímavé sledovat, jak na to prezident zareaguje a jaký vliv to bude mít na stranu jako celek.
Násilí v ulicích
Vážnější než zřejmě zažehnaná ústavní krize, kdy by republikáni v Kongresu odmítali potvrdit součet hlasů volitelů, tak budou demonstrace v ulicích. Příznivci prezidenta včetně kvazimilicionářů z Proud Boys se vydali do Washingtonu a tam protestují proti údajně ukradeným volbám. Dochází ke střetům s odpůrci. Zatčeny už byly desítky lidí a čtyři lidé byli pobodáni. Prezidentův právník Lin Wood v reakci na hlasování volitelů příznivce vyzval, aby se zásobili vodou, potravinami, zbraněmi a střelivem.
Michael Flynn, bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost, jemuž prezident udělil milost poté, co byl odsouzen za lhaní FBI, prezidenta přímo vyzval, aby zavedl stanné právo a volby nechal opakovat pod dozorem armády. Jestliže je situace zatím poměrně klidná vzhledem k tomu, co se očekávalo, může to být tím, že jen málo Trumpových příznivců si zatím připustilo, že skutečně prohrál.
Srážka s realitou
Mnozí stále věří, že výsledky zvrátí soudy či Kongres a jejich favorit složí 20. ledna přísahu a stane se prezidentem i na další období. Lidé z Trumpova okolí tuto iluzi mocně živí. Otázka ale je, co se stane 6. ledna, až Kongres potvrdí Bidenovo vítězství, a 20. ledna při jeho inauguraci. Provozovatel známého dezinformačního kanálu Infowars Alex Jones na demonstraci prohlásil, že Biden bude z úřadu odstraněn bez ohledu na způsob.
Potíž je v tom, že podobné hlasy nejsou momentálně v prezidentově okolí sporadické. Někteří jeho příznivci navíc propadli konspirační teorii QAnon a věří, že Trump bojuje proti pedofilům vraždícím děti. FBI označila tuto skupinu za teroristickou hrozbu. Otázka je, zda bude prezident vůbec ochoten uznat porážku, aby vášně utichly. Druhá otázka je, zda to v tuto chvíli na uklidnění bude stačit.