Americké úřady oznámily, že pozastavují strategické partnerství s Gruzií, a to poté, co vládní strana Gruzínský sen odmítla jednat o evropské integraci. Podle USA tím došlo k porušení základních principů strategického partnerství, které je založeno na demokratických hodnotách a respektování lidských práv a svobod.
„Rozhodnutí strany Gruzínský sen pozastavit proces přistoupení Gruzie k EU je v rozporu s ústavním slibem usilovat o plnou integraci do Evropské unie a NATO. Pozastavením přistoupení Gruzie k EU Gruzínský sen odmítl možnost užších vazeb s Evropou a učinil Gruzii zranitelnější vůči Kremlu,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení na svém webu.
Podle Washingtonu protidemokratické akce, jichž se Gruzínský sen po volbách dopustil, porušily základní principy strategického partnerství mezi USA a Gruzií, které je založeno „na sdílených hodnotách a oddanosti demokracii, právnímu státu, občanské společnosti, respektování lidských práv a základních svobod a úsilí v boji proti korupci“. Protože došlo k porušení mnoha těchto zásad, pozastavily Spojené státy mechanismus strategického partnerství.
Ministerstvo zahraničí také odsoudilo „nadměrné použití síly“ policií proti gruzínským civilistům, kteří protestují proti vládním úřadům. „Vyzýváme všechny strany, aby zajistily pokojný charakter protestů,“ uvedli američtí diplomaté.
„Opakujeme naši výzvu gruzínské vládě, aby se vrátila na svou euroatlantickou cestu, transparentně prošetřila všechny nesrovnalosti v parlamentních volbách a zrušila antidemokratické zákony, které omezují svobodu shromažďování a projevu,“ vyzvalo americké ministerstvo zahraničí Gruzii.
Masové protesty v Gruzii pokračovaly již čtvrtým dnem poté, co premiér Irakli Kobachidze na konci listopadu oznámil, že země opouští jednání o vstupu do Evropské unie do konce roku 2028. Každý večer se tak demonstranti shromažďují poblíž budovy parlamentu v centru Tbilisi a protestuje se i v dalších městech.
Policie demonstranty rozhání vodními děly a slzným plynem. Podle ministerstva vnitra bylo během prvních dvou nocí protestů zadrženo více než 150 lidí.
Protestující podpořila i gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová, která 30. listopadu ohlásila, že zůstává „jedinou nezávislou, legitimní institucí“ v zemi a ze své funkce neodstoupí, přestože jí vypršel mandát. Proti odmítnutí evropské integrace se vyslovila i více než stovka zaměstnanců gruzínského ministerstva zahraničí. Několik gruzínských velvyslanců na protest odmítnutí integrace s EU rezignovalo.
Gruzínský premiér Irakli Kobachidze označil protesty za „útok na ústavní pořádek země“ a obvinil evropské politiky a „domácí pátou kolonu“ z jejich organizování. „Radikálové a jejich zahraniční páni se pokaždé snaží vymyslet nový důvod, proč se pokoušet eskalovat situaci a ukrajinizovat Gruzii… Scénář Majdanu v Gruzii nebude fungovat,“ řekl Kobachidze.