Pokud by vznikl nový televizní seriál s názvem Hrad, mohl by být dost úspěšný. Materiálu pro drama i tragikomedii je tady dost a nebyla by s tím těžká práce. Stejně jako prostředí fotbalu s jeho korupcí a „kapříky“ v podstatě máme většinu scénáře už zadarmo (když cudně pomineme náklady, co z daní na dramatickou tvorbu zatáhli občané). Sepsali ho sami potenciální aktéři, kteří by mohli sloužit jako předlohy postav. Kam by se hrabal seriál Ano, pane ministře. Jde jen o to, aby to cizině nepřipadalo moc přitažené za vlasy. Ale snad ne, už si na dění v naší gubernii začínají zvykat.
Bizarnost současného dění na kopci nad Prahou by ale nemělo odsunout stranou o dost vážnější otázky. Položil si je celkem výstižně komentátor Reflexu Bohumil Pečinka v článku pro E15. Píše: „Když někdo pracuje tak blízko prezidentu republiky, a navíc s ním má silné neformální vztahy, musí být pod neustálou kontrolou. Tu u nás zajišťuje Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který uděluje různé stupně prověrek. Forejt vzhledem ke svému postavení musel mít minimálně na stupeň tajné. Logicky musel být pod poměrně velkou kontrolou bezpečnostních složek. Znamená dnešní odhalení, že NBÚ nevěděl o jeho uvolněném sexuálním chování, spojeném s menšinovou kulturou, v níž se nacházel? Když ano, považoval to NBÚ, nebo také bezpečnostní odbor Hradu, za rizikový faktor? A hlavně to nejdůležitější: řekl o tom někdo včas Miloši Zemanovi?“
No ano, to by nás skutečně zajímalo. Jde o víc věcí. Pokud je vysoký státní úředník s přístupem k prezidentovi vydíratelný ňouma, měly by to snad tajné služby vědět a dát hlavě státu něco na vědomí. Pokud se tak stalo, což my nevíme, proč prezident dopustil takový trapný odstřel poraněné zvěře?
Další bod. Pokud je za vším činnost nějakých lidí, kteří tím sledují své zájmy, jsou nebezpeční i tito lidé. Tedy především oni. Pocházejí ze Zemanova okolí, nebo jsou řízeni odjinud? A proč? V zájmu republiky to jistě nebude.
Pak je tu ještě další špatná varianta, totiž že tajné služby nevěděly nic. To také neuklidňuje. Hrad zatím šacuje turisty stojící před bezpečnostními rámy v dlouhých frontách a podařilo se zničit tradici nešpor v katedrále svatého Víta, ale zatím se za celým tím ochranným valem odehrává tohle. A to ještě ani nevíme, co slovo „tohle“ ve vší úplnosti znamená.
Před Forejtem jsme tu měli nedávno náhlé odvolání velitele Hradní stráže, předtím padaly hlavy kvůli vyvěšení trenýrek, kancléř Mynář nemá bezpečnostní prověrku a Zeman přihlíží jeho obstrukcím, poradce Nejedlý má jen ústní smlouvu, takže se k informacím o něm nelze nijak dostat, zato má diplomatický pas, ač ho takoví lidé běžně nemají. Na chůzce s Putinem sedí on a ne ministr zahraničí, byť ruská strana toho svého dodala.
Abychom nezůstali jen u Zemana, za Václava Klause seděl na Hradě Petr Hájek, který na svém Protiproudu (má i ruskou verzi, zřejmě aby to v Rusku jó věděli, jaké médium tady taky máme) šíří bláboly připomínající proud řeči duševně chorého člověka.
Jistě, ryba smrdí od hlavy. Jen bychom chtěli vědět, kdo tou hlavou tady vlastně je.
Jen na okraj, neměla by BIS teď trochu pohlídat, aby se panu Forejtovi něco nestalo? Náhoda je prevít, že.