KOMENTÁŘ / Hnutí ANO torpéduje změny v důchodovém systému. To je rolí opozice, ale sama jeho stav jen zhoršovala a hodlá v tomto úsilí pokračovat. Alena Schillerová se v demagogii leccos přiučila od Andreje Babiše. Výjimkou není ani polemika o změnách ve výplatě penzí.
Poslanecká sněmovna projednává snížení valorizace penzí na úroveň roku 2016, zpřísnění předčasného odchodu do důchodu a další úpravy důchodového systému. Navrhované změny narážejí na hradbu odporu a demagogie, v níž se předhánějí kluby ANO a SPD.
Tisíckrát řečená lež, ale koho?
Naposledy v parlamentní debatě zabodovala bývalá ministryně financí. Podobně jako Babiš používá nebezpečnou rétoriku, že našemu důchodovému systému nic nehrozí. Žádné změny proto nejsou zapotřebí a veškerá snaha o úspory je podle nich jen vládní propaganda s cílem vystrašit lidi.
„Co mě obzvlášť mrzí, je, že tu v české společnosti vláda Petra Fialy zcela úmyslně a záměrně vytváří dojem, že kvůli zákonným nárokům důchodců, na které oni mají právo, hrozí České republice bankrot,“ uvedla Schillerová.
„A jak již bývá zvykem, tisíckrát řečená lež se stává pravdou, ve kterou začali snad i věřit nejen členové kabinetu Petra Fialy a poslanci pětikoalice zaslepení ideologickou nenávistí, ale tomuto tvrzení začala věřit také část novinářů. A tato mediální pravda se stává pro jistou část veřejnosti také jejich pravdou. A já tady osobně cítím, že musím deklarovat z tohoto místa, že tomu tak není,“ tvrdí šéfka poslaneckého klubu ANO.
České veřejné finance jsou podle ní na dobré úrovni a důchodci je neohrožují. „Pokud je tady někdo, kdo ohrožuje české veřejné finance, tak to je tandem premiéra Fialy a ministra financí Stanjury,“ míní.
Schillerová může deklarovat, co uzná za vhodné, ale nabízí se otázka, kdo tady opakovaně a záměrně lže. Nikdo netvrdí, že kvůli nárokům důchodců hrozí státní bankrot. Změny ve výplatě penzí mají dlouhodobější náběh a nejsou ani součástí stopadesátimiliardového konsolidačního balíčku.
Pokud se ovšem ANO tváří, že je vše v pořádku, hazarduje s budoucností této země. Demografický vývoj nelze ošálit. Tím hůře, že nejpozději ve střednědobém výhledu už Babiš, Schillerová a spol. nebudou u toho a zmizí v propadlišti dějin.
Kdo je ideologicky zaslepený?
Vrcholem absurdity exministryně financí je její tvrzení, že úpravy systému jsou vedeny „zaslepenou ideologickou nenávistí“, která se údajně šíří i v médiích.
Tuto invektivu šíří představitelka impéria Agrofertu, disponujícího největším mediálním domem v zemi. Při pohledu na titulky Mladé fronty DNES a Lidových novin je jasné, co je jejich úkolem. Schillerová nemůže žít v iluzi, že všichni budou papouškovat nesmyslné fabulace jejich majitele.
Horší je záměrné vynechávání drtivé většiny názorů nevládních expertů, varujících před problémy s financováním penzí už v nedalekém horizontu. Opravdu málokdo si dnes troufne veřejně naznačovat totéž co Schillerová, že je důchodový systém v pořádku, a bude to platit i do budoucna. Zesměšnil by se.
Pokud vezmeme slova Schillerové vážně, ideologickou nenávistí je patrně vedena i Národní rozpočtová rada vedená respektovaným ekonomem Mojmírem Hamplem. Letos v březnu vydala stanovisko, že největším problémem veřejných financí je nerovnováha důchodového systému.
„Tato nerovnováha je dominantně způsobena nastavením valorizačního mechanismu, který v podmínkách vysoké inflace a propadu reálných mezd vede ke značným deficitům důchodového účtu a k motivaci lidí v předdůchodovém věku k odchodům do předčasných důchodů,“ uvedla rada.
Podle rady je pro stabilizaci systému nutné změnit podobu valorizací penzí, postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu, změnit parametry vyměřování důchodů a upravit třetí pilíř důchodů, v němž si lidé soukromě spoří, protože v současné podobě je do značné míry nefunkční. Navrhované změny, i když by podle někoho mohly být radikálnější, míří tímto směrem.
K podobným závěrům dospěla i Zpráva o důchodovém systému v České republice z dílny Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) z listopadu 2020. Zadaly ji ministryně financí Alena Schillerová a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Plané sliby
Schillerová se tehdy dušovala, že doporučení OECD budou významným podkladem pro připravovanou důchodovou reformu. Dávala ostentativně najevo, že dá přednost doporučením zahraničních expertů před závěry důchodové komise založené vládní rivalkou Maláčovou.
Jedním z klíčových doporučení OECD je potřeba zajištění finanční udržitelnosti důchodového systému. „Budoucí deficity na důchodovém účtu by se měly řešit navázáním zákonného důchodového věku na dobu dožití. Podobným způsobem by se měl zvyšovat i minimální věk pro nárok na předčasný starobní důchod,“ uvádí zpráva.
Na tom to zhaslo. Ačkoli Babiš se Schillerovou slibovali důchodovou reformu, uvažovali o prodloužení penzijního věku a ministryně financí se kvůli tomu střetla i s Maláčovou, nakonec dali přednost předvolebnímu populismu.
Nelze pochybovat o tom, že by v něm ANO pokračovalo i dnes. Zavrhlo by veškeré změny a naopak by nadále přidávalo penze nad zákonnou valorizaci. Že by to jen letos znamenalo propad penzijního systému do deficitu kolem 100 miliard korun se zrychlenou dynamikou dluhů, je pod jeho rozlišovací schopností.
Hnutí ANO přece není vedeno „zaslepenou ideologickou nenávistí“, jelikož jeho jedinou ideologií je populistické uplácení kmenových voličů bez ohledu na stav ekonomiky. Zároveň je otázkou, pro koho platí, že tisíckrát řečená lež se stává pravdou. „Pravda“ Schillerové a spol. je jen prázdná bublina, zcela odtržená od reality. Nezjeví se ani po tisíckrát vyřčené lži.