Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne na pondělním jednání vlády kvůli dopadům šíření koronaviru další zvýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok na 300 miliard korun. Řekla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na konci března Sněmovna kvůli pandemii schválila zvýšení letošního schodku na 200 miliard z původně plánovaných 40 miliard korun.
Nejvyšší deficit měl doposud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.
„Letošní schodek 200 miliard korun není definitivní, protože mám spočítána všechna opatření, která jsme aplikovali, ale i další, která budou aplikována,“ uvedla Schillerová. Jde podle ní například o zvýšení plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno uvedl, že navrhne zvýšit od června platby za státní pojištěnce o 500 korun. Pojištěnců, za něž platí zdravotní pojištění stát, je zhruba 5,9 milionu – jde o děti, seniory, nezaměstnané nebo vězně.
U výdajů Schillerová nově očekává navýšení o 120 miliard korun. V případě příjmů pak zatím předpokládá kvůli nižšímu výběru sociálního pojištění, DPH nebo daní z příjmů propad o zhruba 140 miliard korun. „Jen doufám, že schodek bude konečný,“ dodala ministryně.
Schillerová dále uvedla, že Česko je v ekonomické recesi. „A čím bude delší, tím bude i hlubší,“ řekla. Proto by jako ministryně financí přivítala rychlejší uvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru. „Ale musí to jít ruku v ruce s vyjádřením epidemiologů. Stojím si za tím, že zdraví musí být na prvním místě,“ dodala.
Výkonný ředitel think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd Daniel Münich upozornil, že plošnými opatřeními si země pouze koupila čas. „Lidé ale postupně přestanou poslouchat, zpřetrháme nitě ekonomických vazeb a začnou docházet síly. Stát spoléhá, že má peníze. Ale pokud to bude trvat dlouho, tak i stát bude mít prázdné ruce,“ uvedl.
Již dříve Schillerová sdělila, že chce schodek rozpočtu financovat především prodejem státních dluhopisů. Investoři o ně mají zatím enormní zájem, vyplývá ze statistik z posledních týdnů.
V pátek pak ministerstvo financí uvedlo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 410,6 miliardy korun. To je o 139,5 miliardy více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2020.