NÁZOR / Hnutí ANO a zvláště Alena Schillerová jako předsedkyně jeho poslaneckého klubu mají za to, že musí jakýkoliv vládní návrh kritizovat a okamžitě o něm prohlašovat, že je to nesmysl a že vláda by raději neměla dělat nic. Nikdy se nesnaží podívat se na onen návrh nezávislýma očima, ale vždy jen jako nesmiřitelná opozice. Tentokrát se jí nelíbí vládní návrh o možnosti dát výpověď zaměstnanci bez udání důvodu.
„Výpovědi bez udání důvodu možná nevytvoří armády nezaměstnaných, ale těch, kterým úplně zbytečně zkazí život, bude dost. Třeba seniorní zaměstnanci v automotive montovnách dobře vědí, o čem mluvím. Propad mezd oproti Západu tak ještě vzroste. Škoda, že se ODS nedrží lednového nápadu Zbyňka Stanjury, že už bude lepší do voleb nedělat nic,“ napsala Schillerová na sociální síti X, kterou často užívá jako „beranidlo“ proti vládě.
Můžeme povytáhnout obočí nad tím, jak dává arogantně najevo pohrdání zaměstnanci, kteří přece na rozdíl od ní, jež na ně shlíží z elitních výšin poslanecké sněmovny, jsou jen obyčejný plebs a pracují v „montovnách“. Ale nešť, pokud se chce o svých potenciálních voličích takto vyjadřovat, je to její právo, které jí sečtou u voleb.
Spíše se však lze divit tomu, že jí vadí něco, co by narovnalo současný nerovnovážný stav a vedlo by k omezení najímání agenturních zaměstnanců či tzv. švarcsystému, který tu navzdory všemožným proklamacím stále existuje v míře rozhodně ne malé a v němž zaměstnanci prakticky nemají vůbec žádnou právní ochranu.
Na Schillerovou zareagoval místopředseda poslanecké sněmovny za občanské demokraty Jan Skopeček. „Zase to vaše strašení, už nic jiného nemáte. Vlastně ano, ještě obstrukce. To je strašlivá dekadence nejsilnější opoziční strany. Stejnou úpravu (výpověď bez udání důvodů) využívají vyspělé země, jako je Dánsko či Rakousko. Žádný zaměstnavatel se nerozloučí se zaměstnancem, který je mu prospěšný,“ vzkázal šéfce Babišových poslanců.
Podle něj je navíc v současné době zaměstnanců nedostatek „prakticky ve všech sektorech“, takže se o práci bát nemusejí. Skopeček připomíná i to, že zaměstnanci by v případě výpovědi bez udání důvodů bylo vyplaceno vyšší odstupné než v současné době.
A navíc, přiznejme si to, i dnes, když zaměstnavatel chce zaměstnance propustit, propustí ho. Takzvaně na dohodu, ale ta dohoda není v mnoha případech ničím jiným, než shora nastaveným diktátem, proti kterému se zaměstnanci mohou bránit jen zdlouhavou soudní cestou s nejasným výsledkem. „Zkuste to někdy bez populismu!“ doplnil Skopeček směrem k Schillerové i celému hnutí ANO.