Vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) prosadila v čele resortu financí několik daňových reforem, avšak i tak vstupuje do dalšího roku s deficitem veřejných financí. Opozice jí ale stále častěji vyčítá především nedokončenou důchodovou reformu. O tom, proč ji současná vláda nejspíše nestihne, ale i o ústavní žalobě proti EET mluvila v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Ministerstvo financí oznámilo pokračování ve schodkovém rozpočtu. Jaké výdaje považuje za nejpodstatnější s tím, že od nich nešlo upustit?
Jednoznačně jsou to kapitálové výdaje. Oproti roku 2019 je znovu navyšujeme. Troufnu si říct, že je to z národních zdrojů největší částka, kterou tímto směrem vynakládáme. Dohromady s evropskými to vychází asi na 146 miliard korun. A dále je to pro nás růst důchodů, které opětovně navyšujeme zhruba o 900 korun, což tedy znamená zhruba 37 miliard navíc. Dále…
Pojďme se zde zastavit. Opozice v čele s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) dlouhodobě kritizuje, že při současném nastavení nezbudou v roce 2040 na důchody peníze. Nemá pravdu?
Tak to je otázka udržitelnosti veřejných financí a toho, že tato země akutně potřebuje důchodovou reformu. Kdybych ale byla přímá a spravedlivá vůči všem, tak za třicet let ji nikdo nepřipravil. Třicet se o ní v této zemi pouze mluví. Za nás nyní už přes rok pracuje Komise pro spravedlivé důchody, jejíž výsledky jsem prozatím neviděla, ale čekám, že je bude paní ministryně práce brzy prezentovat. Nicméně jsem prosadila na vládě na jaře loňského roku, abychom požádali OECD o připravení takové reformy. Jsem skeptická, že bude jakákoliv tuzemská komise schopná tak učinit s nadhledem…
Nedůvěřujete tuzemským institucím?
To ne, ale myslím si, že tam bude vždy určitá míra podjatosti, a to nemyslím ve zlém. Určitým způsobem jsme vždy spjati s touto zemí a názory se pohybují v určitém kruhu, neboť je ta názorová skupina poměrně malá. Takže si myslím, že získat názor od takto renomované instituce, jako je OECD, není nic proti ničemu. V říjnu byla podepsaná smlouva a nyní by měli v lednu přijet experti, kteří budou obcházet resorty a zjišťovat určité údaje… Analýza by měla být následně hotová zhruba v červenci.
Proč se ale nepodniklo nic podobného během posledních šesti let, když bylo hnutí ANO ve vládě?
A proč se něco nepodniklo posledních třicet let? Kladu si stejnou otázku.
Vy jste ale přišli s tímhle novým řešením. (Předchozí návrh důchodové reformy kabinetu Petra Nečase připravované v období 2010-2013 Sobotkova vláda s ANO zrušila, pozn. red.).
Určitě chtěly i předchozí vlády, ale nevím, proč se to nepodařilo. Opravdu si myslím, že tu chybí dostatečný nadhled a neprovázanost s místním prostředím. Podle mého názoru bude pro nás analýza OECD určitě hodnotná. Pracovala zde roky Bezděkova komise…
Znovu se tedy vracím k tomu, proč až nyní, když zde i podle vašich slov je akutní potřeba reformy. Nebavili jste se o tom na vládě?
Já jsem v předchozí vládě nebyla, ale pokud vím, tak je to primárně úkol Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které nebylo resortem hnutí ANO déle než devět měsíců. Chápete, že to není oproti předchozím třiceti letům dostatečná doba na to, aby se to připravilo.
Myslíte, že to stihne současná vláda?
To je otázka spíše na ministryni práce a sociálních věcí. Ale jestli chcete přímou odpověď, tak podle mě ne.
I kdyby zmíněná analýza přišla v červenci?
Uvidíme, legislativní proces trvá v téhle zemi jedenáct až dvanáct měsíců a volby jsou v roce 2021.
Když se tedy vrátíme k udržitelnosti veřejných financí, jak dlouho je podle vás současný stav udržitelný?
Stoprocentně do roku 2030. Osobně si myslím, že i o něco déle… Ale pak půjdou do důchodu silné ročníky tzv. Husákových dětí, a tam začne problém. To znamená, že se bude muset určitě reformovat.
Takže zde se shodnete s opozicí?
Naprosto.
Na letošní rok je rozpočet ale již připravený. Kontroverzní položkou 6,3 milionu korun je příspěvek Českému svazu bojovníků za svobodu, který vyznamenal například komunistu Zdeňka Ondráčka, a byly u něj za minulé tři roky zaznamenány chyby za 900 tisíc korun. Premiér sice avizoval, že příspěvek nepodpoří, ale přesto svaz peníze dostal. Proč?
Tak o částce pro Český svaz bojovníků rozhoduje každý rok Sněmovna již od 90. let. Nejde, ale pouze o něj, je tam více podobných institucí, kterých se proces týká… A je tedy pravda, že Ministerstvo financí tam v loňském roce zahájilo kontrolu a zjistilo tam určité nesrovnalosti, ale v kompetenci Ministerstva financí není uložit odvod za porušení rozpočtové kázně. Bylo to tedy postoupeno finanční správě, která to obdržela někdy na přelomu roku 2019/20, a ta by měla nyní zahájit příslušné daňové řízení. Uvidíme, jak dopadne. Ale může se i stát, že budou muset něco vracet.
Na Ústavní soud se nedávno obrátili Piráti kvůli zavedení třetí a čtvrté vlny EET, která má podpořit také letošní rozpočet. Myslíte, že má žaloba šanci na úspěch?
Já jsem si nechala udělat jen takovou rychlou rešerši s tím, že zatím neodpovídá konečnému stanovisku, a je to věcí Ústavního soudu, takže to samozřejmě necháme na něm… Ale upřímně se mi zdá velmi slabá.