Babišova pravá ruka Alena Schillerová se veřejně proslavila hned dvakrát. Poprvé si jí mohla široká veřejnost všimnout, když prosazovala v rámci projektu EET on-line evidenci úplně veškerého spropitného, které kadeřnice, hospodští či obchodníci obdrží od spokojených zákazníků, jak informovaly Hospodářské noviny. Tehdy se výjimečně dostala do sporu se svým šéfem Andrejem Babišem (ANO).
Podruhé se Schillerová proslavila, když propagovala podvodné statistiky, které měly prokazovat růst vykázaných tržeb v kempech, hospodách, penzionech či hotelích díky EET o 100 %. Podvod odhalilo FORUM 24. Babišovi by se takový nárůst hodil, protože potřeboval co nejširší veřejnost přesvědčit, že živnostníci i podniky opravdu ve velkém a plošně podváděli na daních a že jim v tom zabrání právě zasílání on-line informací o všech nákupech na „jeho“ centrálu. Krátce předtím se totiž provalilo, že sám Babiš už čtyři roky neplatí daně z úroků z uměle rozdělených dluhopisů Agrofertu, čímž si vydělal zatím více než 50 milionů korun.
V prvním případě, tedy v případě on-line evidence veškerého českého spropitného na centrálu EET, Babiš zřejmě usoudil, že by mu takový výklad uškodil. Nebo měl zkrátka odlišný odborný názor než Schillerová. Proto napsal článek, ve kterém uvádí na pravou míru, že podle jeho výkladu i výkladu finanční správy bude na „jeho“ centrálu on-line evidováno jedině takové spropitné, které připadne živnostníkovi či podniku. Pokud tedy necháte při placení spropitné kadeřnici, která podniká na vlastní pěst, musí vám vystavit ještě jednu samostatnou „EET účtenku“ za spropitné. Pokud je však kadeřnice zaměstnankyní salonu a pokud jde spropitné přímo do její kapsy, on-line evidence se bude týkat výhradně tržby, čili bez spropitného, byť by Schillerová chtěla, aby bylo evidováno i toto spropitné.
Špinavou práci si Schillerová vyzkoušela, když veřejně propagovala statistiky o výše zmíněném údajném meziročním nárůstu tržeb v hospodách (či kempech a podobně) o 100 %. Babiš tvrdil, že hospodští, kteří s podnikáním skončili, nebo s nástupem EET zdražili, do té doby zřejmě kradli na daních. V prosinci 2016 oproti prosinci předchozímu přitom vzrostly přiznávané tržby ve stravování a pohostinství podle Českého statistického úřadu ve skutečnosti pouze o 8,2 %. Jenže v prosinci 2015 vzrostly meziročně i bez dohledu v podobě „on-line pokladen“ o 7,2 %. Takže pod dohledem EET byl růst o pouhý jeden procentní bod „rychlejší“, a to ať už díky zdražování jídel a nápojů v důsledku zavádění EET, nebo i z dalších důvodů.
Kde tedy udělali Babišovi lidé chybu, že se tak sekli? Důvody, které odhalilo FORUM 24, byly tři. Prvním byl jistě naprosto špatný výběr statistického vzorku. Babišovo ministerstvo si zkrátka vybralo, ať už úmyslně, či nikoli, zrovna hospody či hotely, kde tržby vzrostly výrazně nadprůměrně.
Další dva důvody tak obrovského rozdílu mezi výpočty statistiků a Babišových lidí musely být záměrné, nebo byly výsledkem nevídaného amatérismu.
Ministerstvo financí totiž podle Schillerové porovnávalo tržby z daňových přiznání za prosinec 2015 s příjmy zjištěnými prostřednictvím napojení provozoven na centrálu EET za prosinec 2016. Zákon o evidenci tržeb se podle výkladu ministerstva financí i finanční správy nevztahuje na tržby, nýbrž na pokladní příjmy. Takže prostřednictvím EET nelze zjistit tržby, nýbrž jedině příjmy.
Mezi tržbami a s nimi souvisejícími příjmy však je velký rozdíl. Přinejmenším součástí tržeb není DPH. Tržby totiž zohledňují zásluhy podniku, ale DPH vybraná od zákazníků nepatří mezi podnikatelské zásluhy. Podnik DPH pouze vybere, tyto peníze může následně chvilku používat (ale nesmí přitom ve svém vlastním zájmu moc riskovat, aby o ně definitivně nepřišel) a následně je musí odevzdat státu. Naproti tomu příjmy zahrnují všechny peníze, které podnikatel vybere, tedy i DPH.
Když tedy porovnáváte tržby z jednoho roku s příjmy z roku dalšího, máte už jen z titulu DPH zaručený nárůst zhruba o 15 %. Veřejnost pak můžete mást, že živnostníci šidili, ale už díky vám přestávají šidit, jak je vidět z toho, že vykazují vyšší čísla.
Třetím důvodem údajného rapidního nárůstu tržeb pak byla ještě inflace, která sice způsobila růst nominálních (nikoli reálných) tržeb, ale zároveň se kvůli ní samozřejmě zvýšily i náklady.
Schillerová sloužila Babišovi věrně i v dalších případech. Společně s ním třeba vehementně prosazuje tzv. kontrolní hlášení k DPH. Když se nejmenší a zavedení živnostníci (plátci DPH) divili, proč jsou i oni vystaveni tomuto papírování, znělo od ní i od Babiše (a také od šéfa finanční správy Janečka) unisono, avšak nesmyslně, že je tím zabraňováno obrovským mezinárodním podvodům s nepoctivě nárokovanými odpočty DPH.
Není tedy divu, že Schillerová vydržela na pozici Babišovy pravé ruky pro EET i jako jeho častá společnice na tiskových konferencích. Jinak se však tým na ministerstvu rozpadl. Babiš musel během několika měsíců vyměnit čtyři své náměstky. Předchůdkyně Schillerové, náměstkyně Simona Hornochová, která připravila EET, se nepřihlásila do výběrového řízení, protože jí Babiš oznámil, že už ji jako náměstkyni nechce. Důvody prý neuvedl, jak se svěřila pro Aktuálně.cz. Náměstek Jan Gregor byl poslán na jinou pozici. Náměstka Martina Prose Babiš odvolal. Svého prvního náměstka Lukáše Wagenknechta odvolal údajně bez udání důvodů, jak Wagenknecht uvedl pro Mladou frontu Dnes. Wagenknecht se dostal do sporu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (ANO), když jeho auditorský tým kritizoval monitorovací systém evropských fondů. Evropská komise závěry týmu o množství závažných chyb potvrdila, jak připomněl server iHNED.cz. Později se Wagenknecht na svém blogu na Aktuálně.cz tvrdě pustil do Babiše také kvůli jeho lžím v případu Farmy Čapí hnízdo.