Do závěrečné fáze prezidentské kampaně nasazuje hnutí ANO nejtěžší váhy. Alena Schillerová hájila minulost i přítomnost Andreje Babiše, kterému tečou nervy. Neváhá žádat o podporu Okamuru, jenž ho před několika dny vyzýval k rezignaci.
Bývalí ministři Karel Havlíček a Alena Schillerová, tvořící nejužší tým Andreje Babiše, prakticky neopouštějí televizní obrazovky. Nejpřesvědčivěji plní zadání bránit svého šéfa za všech okolností. Povoleno je lhát, pomlouvat, překrucovat realitu. Tedy používat politickou metodu Andreje Babiše, jenž ji vycizeloval k dokonalosti.
Kdo chystá kompro?
Nedělní debaty Partie na Primě se zúčastnila šéfka poslaneckého klubu Schillerová, jež opět nezklamala. Hájila odpuzující Babišovo vystoupení na povolební tiskové konferenci, kde napadl Petra Pavla, jenž ho nečekaně porazil v prvním kole.
Přirovnání Pavla k Putinovi člověkem, který za normalizace pracoval v elitním podniku zahraničního obchodu v Maroku, tehdy zájmové sféře KGB, bylo opravdu za hranou. Tento útok překvapil i Schillerovou, nechala si to ale vysvětlit.
„On dostal informace, že se na něho chystají z tábora Petra Pavla nějaké kompromitující materiály. Mělo to snad souviset s jeho osobním životem, měl snad spolupracovat s KGB, proto tak zareagoval,“ obhajovala jeho provokativní výpad. Tyto informace se údajně dozvěděl od Pavlových lidí.
To zní podivně. Opoziční lídr si před kamerami stěžuje, že se ho někdo pokouší zdiskreditovat a nedoloží jediný důkaz. Je to ale předkládáno jako zjevný fakt s cílem manipulovat veřejným míněním.
Babiš používá metodu podle sebe soudím tebe. Skutečnou dílnou na tvorbu kompromitujících složek je okruh bývalých policistů, zpravodajců a lobbistů v jeho okolí, které kolem Agrofertu soustřeďoval už před vstupem do politiky. Není tento úhybný manévr naopak předpolím kompromitujícího napadení Pavla?
Neuvěřitelně zní průsak údajného kompra přímo z Pavlova okruhu. Proč by to dělali, jsou padlí na hlavu? Této bajce nemůže uvěřit ani Schillerová, nicméně ji ochotně veřejně deklamuje.
Lež Schillerové
To nic nemění na tom, že kontroverzní minulost Andreje Babiše, jenž se nyní uchází o nejvyšší ústavní post, dosud není probádána. Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka je „desetinásobně“ horší, než u Petra Pavla.
Patří sem nejen několikaleté privilegované působení v Maroku, ale i zahájení podnikatelské kariéry přes skořápkovou švýcarskou firmu O. F. I. s neznámými vlastníky a původem kapitálu. Třešničkou na dortu je spolupráce se Státní bezpečností. Babiš ji popírá, ačkoli nemá čisté lustrační vysvědčení.
„Andrej Babiš není agent StB,“ ohradila se Schillerová proti výhradám, že chce být s tímto hendikepem prezidentem republiky. „Třikrát vyhrál soud, vyhraje ho počtvrté. Věřím jeho slovu,“ fabuluje vizionářsky, ačkoli žádný další soud není na obzoru. Jaká je realita?
Evidence StB platí
Babiš v roce 2012 podal žalobu na Ústav paměti národa v Bratislavě archivující svazky StB. Slovenské nižší soudy mu zpočátku daly za pravdu. Opíraly se o svědectví bývalých řídících důstojníků StB Júlia Šumana a Vladimíra Kuľhy, kteří jeho vědomou spolupráci popřeli.
Obrat nastal po verdiktu slovenského Ústavního soudu v říjnu 2017, který rozhodnutí nižších soudů zrušil a vrátil případ k novému projednání. Žalovanou stranou ve sporu neměl být Ústav paměti národa, který shromáždil bohatou dokumentaci prokazující spolupráci agenta Bureše, ale slovenský stát.
Především ale zpochybnil věrohodnost řídících důstojníků StB. Kvůli nezbavení mlčenlivosti označil jejich výpovědi za nezákonné. To je důležité vodítko pro další případné soudy, které se musí nadále řídit hlavně písemnými důkazy, a ty jsou velmi přesvědčivé.
Poslední verdikt padl v červnu 2022, kdy bratislavský krajský soud ukončil desetiletou soudní anabázi. Pokud se bude chtít šéf ANO nadále soudit, musí žalovat slovenské ministerstvo vnitra, což zatím neučinil. Obává se snad výsledku?
„Pro nás to znamená, že kauza Babiš je právoplatně a definitivně uzavřená. V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by tvrdilo, že Andrej Babiš je vedený jako agent StB neoprávněně,“ komentovali rozsudek právníci zastupující Ústav paměti národa.
Babišovi, stejně jako jeho advokátům včetně Schillerové, to však nebrání donekonečna obehrávat falešnou písničku, že vyhrál tři soudy a nikomu se neupsal.
Hry s Okamurou
V Partii padly také otázky na Babišovu snahu o sbližování s Okamurou poté, co jeho kandidát Bašta zůstal se ziskem 4,5 procenta hlasů za očekáváním. Nedokázal oslovit ani všechny potenciální voliče SPD, z nichž zhruba polovinu v prvním kole ukrojil Babiš.
Krátce po volbách se na Babišův popud propojila linka s SPD a Hradem. Zatímco Pavlovi vyslovili podporu ve druhém kole Nerudová, Fischer, Hilšer a Diviš, Babiše zatím nepodpořil ani Bašta, který to předem avizoval. To je žinantní situace.
Babiš se proto sešel i s Okamurou. Nepochybně se bavili o tom, co si mohou vzájemně nabídnout. SPD bude o přímé podpoře teprve jednat a zatím jen podle očekávání vyloučila podporu Petra Pavla. Schillerové připadá nadbíhání SPD normální.
„Já si myslím, že to je poměrně logické. Já to určitě doporučuji. Neumím si představit, že by Tomio Okamura podpořil kandidáta pětikoalice, těžko to bude potom vysvětlovat svým voličům,“ přimlouvala se Schillerová.
Probruselský Babiš
Platí to však i obráceně. Jak bude Okamura vysvětlovat svým voličům, že náhle podporuje Babiše, jehož nedávno vyzýval k odstoupení z voleb ve prospěch Bašty, jelikož nemá ve druhém kole šanci, a označoval ho za mnohonásobného lháře?
„Babiš prosazuje probruselskou, prounijní politiku, stejně jako Petr Fiala. Prosazoval povinné očkování proti covidu, hlasoval pro přijímání migrantů z Afghánistánu. Babiš je zásadně proti referendu o vystoupení z EU a hlasoval spolu s vládními stranami, aby se na českém území cvičili ukrajinští vojáci,“ vymezoval se šéf SPD.
Udělá ze sebe Okamura kašpara? Bude podporovat Babiše, který se fotí s federalistou Macronem, a dělá stejně „probruselskou“ politiku jako vláda? Proč ne, když z toho něco kápne. V tomto levelu se na nějaké zásady nehraje. Okamura má blízko k Zemanovu poradci Nejedlému, který má rovněž eminentní zájem na úspěchu Babiše. Co spolu mohou vyobchodovat? To je to, oč tu běží.
Když bude nabídka dostatečně vysoko, nebude Okamurovi vadit ani to, že Babiš ukradl Baštovi jeho kampaň virtuálně požadující konec války. Staví se do role „mírotvorce“ a „diplomata“ proti „válečným štváčům“, což se musí líbit v Moskvě.
Kdyby to nebylo tak vážné, je to k smíchu. Definitivně převzal odkaz proruských radikálů z demonstrací na Václavském náměstí, kteří se utopili ve vlastních půtkách.
Sbližování ANO, SPD, Hradu a neparlamentní národovecké scény, kam dnes lze zařadit i KSČM, je vážným varováním měnícím parametry volební hry. Paktu Babiše a Zemana, který náhle zapomněl na svůj protiruský obrat, nezbývá nic jiného, než jitřit strach – s ruskými zájmy v pozadí. Ti, kdo si to nepřejí, by měli zpozornět.