Finanční správa je štědrá k příliš horlivým úředníkům, které motivuje odměnami za doměřené daně. Jen letos jich vykázala téměř 1900. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová podnikatelům utahuje šrouby a hodlá zavést nové pokuty za chybně vyplněné kontrolní hlášení DPH.
[ctete postid=“225762″ title=“Poslanec ANO má starost o Agrofert. Bez dotací mu hrozí ekonomické škody“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Agrofert-sídlo-385×230.jpeg“ excerpt=“Obhajovat ostudu českého premiéra na evropské úrovni kvůli propojení jeho firem “ permalink=“http://forum24.cz/poslanec-ano-ma-starost-o-agrofert-bez-dotaci-mu-hrozi-ekonomicke-skody/“]225762[/ctete]
Ministerstvo financí v režii hnutí ANO sází na represi a posílení role státu. Pokud dnes Schillerová prohlašuje, že živnostníci si zaslouží podporu nejvíce ze všech, je to jen výsměch a vytváření virtuální reality. Vláda sice bohulibě ustoupí ODS zvýšením výdajových paušálů na původní hranici dvou milionů korun, ale nadále trvá na spuštění ústavním soudem pozastavené třetí a čtvrté vlny EET, zahrnujících další stovky tisíc řemeslníků a podnikatelů ve službách.
Sázka na represi
Ministerstvo financí se při dvouleté bilanci zavedení EET pochlubilo rekordním počtem 160 tisíc kontrol a uložením 13 tisíc pokut v celkové výši 128 milionů korun. Je však velmi sporné, zda se provozem tohoto nákladného on-line systému úměrně snížila míra šedé ekonomiky a zvýšil výběr daní, jdoucí na vrub hlavně příznivému ekonomickému cyklu.
O bující administrativě a státní represi svědčí přístup ministerstvu podřízené Finanční správy i v jiných oblastech. Nejtěžší dopady má dryáčnické nadužívání zajišťovacích příkazů, jež vedlo k nezákonnému zničení či poškození desítek firem s miliardovými škodami, za které nikdo nenese odpovědnost.
V poslední době vyplavala na povrch další nebezpečná praxe finančních úřadů, kterou se tolik veřejně nechlubí. Počátkem listopadu na ni v Partii na TV Prima upozornil Miroslav Kalousek v debatě s Alenou Schillerovou, když kritizoval systém odměňování berních úředníků podle výše dodatečně vyměřených daní (daňových doměrků) a uložených pokut.
1891 odměn za přísnost
„Stačí říct trhej, kousej, zabíjej, dostaneš odměnu. Tam je to politické zadání, které dnes tak dokonale funguje,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09. „Paní ministryně je tam od toho, aby něco takového nedovolila, ale ona to podporuje.“
Ministryně financí se bránila, že to je lež, nicméně si tuto věc nechala ověřit. Jak zjistily Hospodářské noviny (10. 12. 2018), Generální finanční ředitelství na pokyn ministerstva obeslalo všech čtrnáct krajských finančních ředitelství i Specializovaný finanční úřad interním dokumentem s názvem „Žádost o určení odměn vázaných na výši doměrků za rok 2018“.
Výsledkem je výkaz 1891 takto vyplacených odměn, cílových i mimořádných. Ředitelství se brání, že tyto „odměny pracovníků finančních úřadů jsou přiznávány za úspěšné splnění mimořádných nebo zvlášť významných a náročných úkolů“. Jenže zdroje zevnitř rezortu poukazují na to, že vedení úřadu cíleně vypisovalo odměny na výši doměřené daně u konkrétních firem.
To je ovšem velmi neblahý jev, který úředníky motivuje k přehnané represi a necitlivému přístupu. Jak říká bývalý ředitel Finanční správy Jiří Žežulka, hlavně cílové odměny mohou vést k pochybnostem o nezaujatém postupu berní správy. „Dokážu si představit, že některé kontrolované firmy budou argumentovat tím, že úředníci při kontrole nepostupovali objektivně,“ tvrdí.
Prémie 150 tisíc
Už loni byly zveřejněny informace o interním materiálu Generálního finančního ředitelství, kde je uvedena i výše odměn, které úředníci dostávají podle toho, s jakým nasazením doměřují daně. Speciální prémie jsou přitom vypláceny například těm, kdo zamítnou podnikatelům odpočet na investice do výzkumu a vývoje a následně je vyzvou, aby doplatili daň včetně penále a úroku z prodlení. Podle interního materiálu je taková aktivita oceněna na odměnu 150 tisíc korun.
Podobný příklad uvádějí Hospodářské noviny. Lanškrounský výrobce polygrafických strojů Komfi musel doplatit 6,5 milionu korun, jelikož mu berní úředníci neuznali daňové odpočty na vědu a výzkum. „Vůbec je nezajímalo, jestli vyvíjíme nové stroje, zaměřili se na formální záležitosti. Nelíbil se jim například způsob vykazování odpracovaných hodin,“ uvedl generální ředitel společnosti Karel Matějček.
Zatímco úředníci často rozhodují od stolu, nejsou motivováni si ověřovat, zda firmy skutečně pracují na inovacích, a s vidinou odměn vyměřují dodatečné daně, chystá ministerstvo financí pro podnikatele nové sankce.
Pokuta za chybu ve formuláři
Ministryně Schillerová v rámci daňového balíčku, který je projednáván v poslanecké sněmovně, navrhuje novou pokutu ve výši až 500 tisíc korun za nepřesně vyplněné kontrolní hlášení DPH. Pro navrhovatele je úplně vedlejší, zda půjde o záměr, nebo o neúmyslnou chybu.
[ctete postid=“224387″ title=“Vláda chce rozpouštět rezervy. Na sliby typu „máte to zadarmo““ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Hamáček-Babiš-FNM-385×230.jpeg“ excerpt=“Koalice ANO, ČSSD a KSČM se otřepala z vládní krize a pracuje na plné předvánoční “ permalink=“http://forum24.cz/vlada-chce-rozpoustet-rezervy-na-sliby-typu-mate-to-zadarmo/“]224387[/ctete]
Na nové sankce upozornil vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek, který v tomto kroku vidí další prohloubení státní represe. „Kontrolní hlášení je zátěží výhradně pro poctivé podnikatele, protože podvodníci žádné nevyplňují,“ tvrdí Hajdušek a dodává, že ze své praxe daňového poradce řešil pouze případy administrativních nejasností při vyplňování kontrolního hlášení, nikoli daňové úniky.
Negativních dopadů se obávají i další experti, protože se otevře prostor pro trestání těch podnikatelů, kteří podnikají řádně, mohou se neúmyslně dopustit omylu a nemají zájem neplnit svoje stále narůstající povinnosti vůči státu.
„Je to další příklad toho, jak stát v oblasti daní zvyšuje svou represi. Aniž by si před tím položil otázku, zda dosavadní nástroje jsou, či nejsou v tomto dostatečné,“ uvedl předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský.
Finanční motivace úředníků odírat podnikatele o každou korunu, nezřídka na úkor zdravého rozumu, a současně nové sankce za chybně vyplněné formuláře svědčí o tom, že ministryně financí nemyslí svoje slova o podpoře podnikatelů příliš vážně. Ve stavění mediálních Potěmkinových vesnic je však učenlivou žákyní svého šéfa, premiéra Andreje Babiše.